Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIARKA ZA MIARKĘ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    1999. 09. 13
  • Barwny, 98 min

    Rejestracja spektaklu (z udziałem widowni) Starego Teatru w Krakowie.

Telewizyjna "Miarka za miarkę" jest przeniesieniem spektaklu ze Starego Teatru w Krakowie (premiera w czerwcu 1998 roku). Tadeusz Bradecki - wbrew autorowi "Hamleta" - umieścił akcję sztuki w umownym, dziewiętnastowiecznym Wiedniu, stolicy operetki. W operetkowej konwencji (liczne partie śpiewane) ukazał też perypetie szekspirowskich bohaterów. Tekst "Miarki za miarkę" zdumiewająco dobrze dał się przystosować do tak nietypowej stylistyki. Trzonem fabularnym operetek są często wydarzenia natury romansowo-erotycznej (np. zdrada małżeńska). U Szekspira podobnie. Głównym motywem "Miarki..." jest "przestępstwo", w wyniku którego pewna młoda dziewczyna zachodzi w ciążę przed ślubem. Konsekwencje tego faktu są zdumiewająco groźne. Ojciec dopiero co poczętego dziecka zostaje skazany na karę śmierci przez okrutnego namiestnika Angela, rządzącego chwilowo księstwem. Prawowity władca, książę Vincentio, postanowił bowiem czasowo złożyć urząd i w przebraniu mnicha przyjrzeć się z bliska życiu swoich poddanych. Na ratunek czekającemu na wyrok nieszczęśnikowi rusza jego siostra Isabella. Jej uroda i wewnętrzna czystość wywierają wielkie wrażenie na namiestniku. Jego surowe zasady tylko przez chwilę powstrzymują rozpalający się z wielką mocą płomień namiętności. Podczas kolejnego spotkania z Isabellą, Angelo stawia dziewczynę przed diabelskim dylematem: albo odda mu swoje dziewicze ciało albo jej brat zginie. Spektakl Tadeusza Bradeckiego umiejętnie wygrywa atuty szekspirowskiego tekstu. Zręcznie łączy elementy tragiczne z komediowymi. Pierwszym nie pozwala zniweczyć lekkiego, operetkowego klimatu spektaklu, drugim zaś nie daje zagłuszyć głębszych refleksji, w które obfituje "Miarka za miarkę". Reżyser w ślad za autorem sztuki czyni wyraźne rozróżnienie pomiędzy dogmatyzmem a zdrowym rozsądkiem; pomiędzy naturalnymi porywami serca a sztywną literą prawa, które egzekwowane bez wyobraźni obraca się przeciw człowiekowi. Niezłomni stróże prawa i moralności - zdaje się powtarzać za Szekspirem Bradecki - nazbyt często zapominają, że są zwykłymi ludźmi, ulegającymi pokusom. Nazbyt też często nie widzą belki w swoim oku, za to z niezwykłą bystrością dostrzegają drzazgę w oku bliźniego. Dzięki temu umiejętnie wyakcentowanemu przesłaniu, inscenizacja ze Starego Teatru czyni klasyczny tekst Szekspira nad wyraz aktualnym. Sprawia, że podobnie jak przed laty, można się zeń uczyć, czym naprawdę jest sprawiedliwość i mądra tolerancja. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MIARKA ZA MIARKĘ
Komedia
AutorWilliam Shakespeare
PrzekładMaciej Słomczyński

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

  • 1966
    Spektakl telewizyjny / William Shakespeare / Aleksander Bardini
  • 1993
    Spektakl telewizyjny / William Shakespeare / Andrzej Pawłowski
2024.06.06 00:40:20
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.