Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GRZEBANIE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    1999. 09. 19
  • Barwny, 104 min

Jerzy Jarocki uchodzi nie tylko za jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych, lecz także za wybitnego znawcę Witkacego. Wielokrotnie inscenizował sztuki autora "Nienasycenia". Szczególny rozgłos zyskały "Matka" i "Szewcy", wystawione w krakowskim Starym Teatrze. Zafascynowany niezwykłą osobowością i zupełnie wyjątkowym sprzężeniem talentów malarza, literata, fotografika i filozofa - marzył nawet o napisaniu trylogii poświęconej życiu Stanisława Ignacego Witkiewicza. Z tych zamiarów zrodził się "Staś" - sztuka, obejmująca okres od 1885 roku, czyli narodzin Witkacego, do roku 1915, kiedy zmarł jego ojciec, Stanisław Witkiewicz, wybitny pisarz, malarz, krytyk sztuki. "Grzebanie" to kolejny utwór Jarockiego, którego głównym bohaterem jest twórca "Pożegnania jesieni" i wydarzenia z nim związane. Tytuł sztuki nawiązuje do pogrzebu domniemanych szczątków Witkacego na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Fakt ten w sposób symboliczny zwieńczył życie Stanisława Ignacego Witkiewicza, przywracając go Tatrom i Zakopanemu, gdzie przez długie lata tworzył. Spektakl Jarockiego jest ciekawą, osobistą próbą ponownego odczytania zarówno dzieła, jak i życia Witkacego. Główny bohater sztuki w różnych wcieleniach odbywa fantastyczną podróż po krainie własnej przeszłości. Gości również w teraźniejszości, próbującej oddać mu ostatnią posługę. Zjawia się w swoich sztukach, rozmawia z ich bohaterami. Spotyka rodziców i kobiety, które los postawił niegdyś na jego drodze. Jarocki wystawił "Grzebanie" po raz pierwszy wraz ze studentami PWST 30 grudnia 1995 roku w krakowskim Starym Teatrze. Telewizyjna wersja spektaklu różni się od scenicznego pierwowzoru, tak pod względem obsady, jak i sposobu realizacji scen, nawiązujących do biografii Witkacego (część z nich, np. zakopiański pogrzeb artysty, została przeniesiona w plener). [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2000
    Opole (Opolskie Konfrontacje Teatralne)-nagroda honorowa za najlepszą realizację klasyki polskiej w teatrze telewizji
2024.03.01 00:32:56
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.