Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MOJŻESZ I KATARZYNA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1998
  • Premiera:
    1999. 02. 26
  • Barwny, 31 min

Rozgrywająca się w realiach lat 50. opowieść o przyjaźni między żydowskim chłopcem Mojżeszem i Katarzyną, "panienką z zacnego polskiego domu", jak ironicznie nazywa dziewczynkę stary Zalcman. Świat dorosłych, pełen zaciekłości, wojennych wspomnień i wzajemnych uprzedzeń, kładzie się ponurym cieniem na ich dzieciństwie. Dorośli próbują im wszczepić obopólną niechęć i nienawiść, która dzieciom jeszcze jest obca, choć już zaczyna się wsączać w ich przyjazne i otwarte serca. W poruszającym spektaklu do oglądania rodzinnego wykorzystano w piosenkach fragmenty utworów ludowych Żydów polskich: "W niedzielę" i "Tum-bałałajka" w przekładzie Jerzego Ficowskiego, z antologii "Rodzynki z migdałami". Mojżesz i Katarzyna chodzą do tej samej klasy. Na poczesnym miejscu stoi popiersie Stalina, na ścianie wisi portret Bieruta. Nauczyciel w czerwonym krawacie ostro karci małego Zalcmana, że znów w sobotę nie przyszedł do szkoły, a w dodatku dziadek napisał mu kolejne bezsensowne usprawiedliwienie o jakimś szabasie. Obrywa też solidnie Kasia Patkowska, bo znowu widziano ją w niedzielę, jak wychodziła z kościoła. Oboje za karę mają zostać po lekcjach i przygotować gazetkę z okazji kolejnej rocznicy Wielkiej Rewolucji Październikowej. Dzieci wcale nie wydają się zmartwione. Kasia z przyjemnością słucha opowieści Mojżesza i żartobliwej piosenki, której nauczył go dziadek. Stary, schorowany zegarmistrz, który ocalał w czasie wojny dzięki polskiemu sąsiadowi, żarliwie się modli i skrupulatnie przestrzega wszelkich przepisów, także dotyczących świąt i pokarmów - my, Żydzi, nie możemy co chwila, co parę stuleci, zmieniać diety, powiada. Wprowadza wnuka w krąg żydowskiej tradycji, ale stara się nie obarczać go własnymi urazami. Kasia po powrocie do domu dostaje burę za "zadawanie się z tym Mośkiem" - powinna pamiętać, zdaniem ojca i jego przyjaciół, że "ta przeklęta żydokomuna" odebrała panu Patkowskiemu jego własną aptekę. Dziewczynka ma już dość słuchania oskarżeń i obelg pod adresem obu stron. Chce przyjaźnić się z chłopcem, którego lubi, pójść z nim na szkolną zabawę, przedtem nauczyć go tańczyć. Mojżesz opowiada Kasi o bar micwah. Według jego religii chłopiec w dniu swoich 13. urodzin zostaje przyjęty do społeczności dorosłych. Dawniej mógłby się nawet ożenić. A jedna dziewczynka bardzo się Mojżeszowi podoba... [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MOJŻESZ I KATARZYNA
AutorJoanna Godlewska
2024.03.01 00:32:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.