Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CYROGRAF

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    2000. 01. 17
  • Barwny, 66 min

"Nieboskie stworzenie", "Głośna sprawa", "Racja głodowa", "Kociokwik" to sztuki, które zapewniły Jerzemu Niemczukowi (ur. 1948) opinię jednego z nielicznych autorów, z powodzeniem uprawiających rzadki na polskich scenach gatunek: współczesną komedię obyczajową. W swych utworach Niemczuk potrafi autentycznie śmieszyć, ale też prowokować do zadumy, bynajmniej nie wesołej. Obdarzony zmysłem celnej obserwacji, ukazuje nie tylko absurdy polskiej teraźniejszości, lecz także panoszące się wokół patologie. Zachowując ironiczny dystans do rzeczywistości, daje jednocześnie upust skłonnościom moralizatorskim, piętnując nietolerancję, głupotę, gonitwę za blichtrem i pieniądzem. Głównym bohaterem "Cyrografu" jest starzejący się, słynny niegdyś pisarz, pędzący samotnicze życie na odludziu. Pewnego dnia w jego domku wśród jezior i lasów zjawia się młoda kobieta, podająca się za urzędniczkę skarbową. Jest to wszakże tylko kamuflaż, w dodatku niezbyt przekonujący. W rzeczywistości Gloria ma zamiar namówić Ormana na wywiad dla poczytnego magazynu. Pisarz jednak dość łatwo odkrywa podstęp i zaczyna prowadzić z dziewczyną dwuznaczną grę. Jej zwieńczeniem staje się wzajemna umowa, w której Gloria "zaprzedaje" swą duszę w zamian za... "Cyrograf" to nawiązująca do motywów faustycznych satyra na mit sukcesu, kreowany przez media. Sztuka autora "Kociokwiku" stawia jednak także całkiem poważne pytania o miejsce artysty i sztuki we współczesnym świecie. "To, czego nie ma w telewizji, nie istnieje" - mówi z goryczą Niemczuk ustami swego bohatera. Dzisiaj, aby stać się kimś w literaturze, trzeba nie tylko pisać świetne książki, lecz także być świetnym showmanem, umiejącym się dostosować do wymogów machiny promocyjno-reklamowej. Orman nie potrafi i nie chce dostosować się. Uprawianie literatury pojmuje na modłę dziewiętnastowieczną, "arystokratyczną", w przeciwieństwie do jego namolnego wydawcy, marzącego o zrobieniu wielkich pieniędzy na monografii onanizmu. Zgiełk i próżność filisterskiego świata napawają Ormana głęboką niechęcią. Zamiast nich woli samotność, whisky i wędrówki po krainie własnej wyobraźni. Jest niezależny materialnie, więc może sobie pozwolić na tę artystowską wyniosłość. Całkowicie odmienny sposób myślenia reprezentuje Gloria. Agresywna, przebojowa, bezczelna, momentami prostacka żyje tylko jednym - pragnieniem sławy. Dzięki spotkaniu z Ormanem jej marzenia niespodziewanie zyskają szansę realizacji. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CYROGRAF
AutorJerzy Niemczuk
2024.06.06 00:39:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.