Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ICH CZWORO

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1977
  • Premiera:
    1977. 01. 31
  • Barwny, 81 min

Jedna z najbardziej znanych komedii Gabrieli Zapolskiej - w nowym kształcie realizacyjnym. Realistyczna, precyzyjnie pod względem psychologii bohaterów skonstruowana historia trójkąta małżeńskiego, w inscenizacji Tomasza Zygadły zabrzmiała całkiem współcześnie, mimo kostiumów i rekwizytów retro. Reżyser główny nacisk położył na prawdę i uniwersalizm ludzkich charakterów i zachowań, równocześnie zręcznie wygrywając wszystko, co mogło rozbawić widzów u schyłku lat 70. dwudziestego wieku. "Ich czworo" po raz pierwszy pokazał Teatr Miejski we Lwowie w 1907 r. Po prapremierze Zapolska napisała w liście do wpływowego krakowskiego krytyka teatralnego: "Równają mnie z Shawem. Ale artyści tu dużo przejaskrawili, dodawali swoje ordynarne koncepta, gesta i tym samym sztukę uczynili jaskrawą. Sądzę, że dobry smak panujący w Krakowie nie pozwoli ze sztuki zrobić ordynarnej farsy". Recenzenci byli w swych ocenach tak rozbieżni, że autorka uznała za konieczne bronić swoich racji. "Zarzucano mi - pisała - że właściwie tragicznym losem jest tu los dziecka. Nie wiem, jak kto się na tragiczność życia zapatruje. Mnie się zdaje, że gdy kobieta zostaje kokotą, a mężczyzna hochsztaplerem, to jest już wielka tragedia". Taką serio interpretację sugerował też podtytuł: "tragedia ludzi głupich". W liście do dziennikarza "Czasu" Zapolska jeszcze doprecyzowała swoje intencje: " (...) głównie chodzi mi o to, aby nie widziano w tej sztuce ludzi głupich, tylko syntezę głupoty". Po premierze telewizyjnego spektaklu Tomasza Zygadły recenzentka pisma brażowego zauważyła: "Ta głupota ukazana w bardziej współczesnym i bliższym nam sensie sprawiła, że choć obrana z tez autorskich i smakowicie wystylizowana, sztuka Zapolskiej i dziś groźnie brzmi ze sceny". Postulowana przez dramatopisarkę "synteza głupoty" została wpisana w małżeński trójkąt, a potem wielokąt. Istotnym bokiem tej klasycznej "figury" jest Żona, niewiasta nie grzesząca mądrością, ale sprytnie, pewnie i skutecznie dążąca do wytkniętego celu. Mąż, przy całej swej inteligencji, wydaje się przy niej osobą bezradną i niezdolną do podjęcia jakichkolwiek decyzji, niczym drugi Felicjan Dulski. Kochanek, wedle określenia Zapolskiej, "wesoły a głupkowaty blondyn", tutaj jest bezczelny i bezwzględny. Fedycki gotów jest wykorzystać naiwność innych i wszelkie walory własne dla osiągnięcia sukcesu. Tej sztuki uczy się też Panna Maria, skłonna zrobić wiele, by zająć miejsce Żony, oraz Lila, która już dawno przestała być dzieckiem. Śliczna panienka nie wykorzystuje na razie swych niezaprzeczalnych walorów dla urzeczywistnienia marzeń, ale już zna siłę swego uroku i tylko czeka, by ją sprawdzić w praktyce. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ICH CZWORO
Komedia
AutorGabriela Zapolska

Nagrody
schowaj

  • 1977
    Olsztyn (Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej)-Złoty Szczupak
    w kategorii widowisk

Patrz także:
schowaj

  • 1967
    Spektakl telewizyjny / Gabriela Zapolska / Adam Hanuszkiewicz
  • 2015
    Spektakl telewizyjny / Gabriela Zapolska / Marcin Wrona
2024.06.06 00:39:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.