Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OPERA MYDLANA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2000
  • Premiera:
    2001. 03. 12
  • Barwny, 63 min

Gyorgy Spiro, współczesny węgierski dramaturg i krytyk literacki, jest dobrze znany również w Polsce. Przede wszystkim jako autor "Szalbierza", wystawianej u nas z dużym powodzeniem sztuki o Wojciechu Bogusławskim. Na tym wszakże nie kończą się zainteresowania Węgra kulturą polską. Spiro ma w dorobku liczne przekłady, od Wyspiańskiego ("jest najwybitniejszym po Szekspirze dramaturgiem") do Gombrowicza. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych wydał powieść "Iksowie", która wywołała skandal. Autora posądzono o fałszowanie historii Polski z lat 1815 - 1830 i dyskredytowanie jej wybitnych postaci, takich jak: Stanisław Staszic czy Julian Ursyn Niemcewicz.
Kultura polska to nie jedyny obszar twórczych poszukiwań Spiro. W sferze jego zainteresowań mieszczą się też problemy współczesności, czego dowodzi choćby "Opera mydlana". Ta kameralna sztuka to swoisty komentarz autora do jakże aktualnej i głośnej sprawy odszkodowań wojennych dla Żydów. Główna bohaterka dramatu to czterdziestodwuletnia kobieta "po przejściach", ledwie wiążąca koniec z końcem w zaniedbanym budapeszteńskim mieszkaniu. Pewnego dnia do jej drzwi puka agent dużej firmy, zajmującej się pośrednictwem w sprawach odszkodowań. W zamian za "niewielką prowizję" (bagatela: 15 procent) oferuje całkowite zwolnienie kobiety z wszystkich biurokratycznych formalności. Ku jego zdziwieniu bohaterka reaguje agresywnie. Dla niej sam pomysł rekompensat dla Żydów jest czymś upokarzającym. Dowodzi, że cierpienia, których doświadczyli, można przeliczyć na pieniądze. Zbity z tropu akwizytor próbuje najrozmaitszych argumentacji, ale jest bezradny. Kobieta nie zamierza podpisać z nim umowy. Nie chce też odbierać odszkodowania, choć wcale nie kryje, że egzystuje na krawędzi ubóstwa. Mimo że zasadniczy temat rozmowy zostaje wyczerpany, kobieta nie wyprasza agenta z mieszkania. Wręcz przeciwnie, dyskretnie zmienia zatłuszczony szlafrok na wyjściowe ubranie, poprawia rozwichrzone włosy, ukradkiem maluje oczy. Gość również jakby powoli zapominał o celu swej wizyty. Między bohaterami rodzi się wzajemne zainteresowanie. Oboje ostrożnie zdejmują maski niechęci, wyrachowania, obłudnej "troski o dobro klienta". Ukazują swoje prawdziwe oblicza, naznaczone duchowymi ranami i bolesnymi wspomnieniami. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
OPERA MYDLANA
AutorGyörgy Spiró
PrzekładAniko Kiss
PrzekładStefan Zgliczyński

Varia
pokaż

2024.06.06 00:39:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.