Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIELKI ŚWIAT

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2001
  • Premiera:
    2001. 11. 11
  • Barwny, 45 min

Adaptacja opowiadania Radka Knappa pt. "Franio". Spektakl wyreżyserował Witold Leszczyński, autor m.in. "Żywotu Mateusza" - jednego z najwspanialszych debiutów w dziejach polskiej kinematografii oraz "Konopielki" wg Edwarda Redlińskiego z wybitną rolą Krzysztofa Majchrzaka. Ostatnio, rzadko pracujący dla kina Leszczyński, zrealizował "Requiem", ciepło przyjęte na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "Wielki świat" to wbrew swemu tytułowi kameralne, niedługie przedstawienie, którego akcja rozgrywa się na wsi. Pana Muszka, miejscowego szewca, niespodziewanie odwiedza brat Franio. Choć nie widzieli się dwadzieścia lat pan Muszek niezbyt chętnie wita krewniaka, który zawsze miał opinię dziwaka i "odmieńca". Upływ czasu nic tu nie zmienił. Franio ciągle błąka się po świecie w jednym ubraniu i kapeluszu. Nie ma domu, nie potrafi czytać ani pisać. Pomimo to wiedzie życie nader ciekawe. Na dowód przywozi bratu w prezencie pocztówkę z Wiednia. Gdyby nie analfabetyzm Franio prawdopodobnie zostałby wziętym powieściopisarzem. Ma niezwykle bujną wyobraźnię i umiejętność zajmującego opowiadania. Zręcznie otacza się też aurą bywalca "wielkiego świata", o którym miejscowi nie mają zielonego pojęcia. Niebawem Franio zyskuje sobie powszechną sympatię. Ludzie lubią go słuchać i z nim przebywać. Pani Muszkowa zaczyna mu nawet czynić awanse erotyczne. Przychodzi jednak dzień, w którym Franio wyjawia prawdziwy powód swych odwiedzin. Po latach tułaczki chce zakończyć życie w rodzinnych stronach. Nacieszywszy się bratem i miłymi sercu pejzażami, zamierza popełnić samobójstwo. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
FRANIO
AutorRadek Knapp
PrzekładMarek Szalsza
2024.06.06 00:39:19
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.