Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ODLUDKI I POETA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1978
  • Premiera:
    1979. 01. 29
  • Barwny, 43 min

Rzadko grywana jednoaktówka Aleksandra Fredry, napisana w 1825 r. po raz pierwszy wystawiona we Lwowie w 1826 r. Autor nazwał ją w brulionie cokolwiek ironicznie "gadaniną". Opowieść o miłości dwojga młodych, która przezwycięża wszelkie przeszkody, spodobała się jednak polskim romantykom. Dostrzegli w niej bliskie sobie idee - skazany na bytowanie wśród odlutków poeta Edwin zdaje się podzielać romantyczny pogląd, że dusze kochanków są przeznaczone sobie od wieków i na wieki nierozerwalnie złączone w "jedną istność". Telewizyjna inscenizacja Andrzeja Łapickiego to już klasyczna pozycja komediowego repertuaru fredrowskiego.
Pan Kapka, właściciel gospody "Pod Francuską Szpadą", martwi się o przyszłość swojej córki Zuzi. Panience całkiem w głowie zawrócił młody, ubogi poeta, któremu zaoferował pokój w swej oberży w zamian za nauczanie córki. Młodzi kochają się szczerze, ale ojciec sprzeciwia się ich małżeństwu. Zafrasowany oberżysta zwierza się ze swych trosk gościom, zdeklarowanym odludkom. Czesław, rozczarowany do życia pesymista, pragnie szukać schronienia przed nieuniknionym złem świata choćby w sennym marzeniu. Pesymizm Astolfa graniczy z nihilizmem i mizantropią, nie może znieść wokół siebie niczyjego szczęścia i radości, chce je zatruć i unicestwić. "Wierzysz, biedny, kobietom! nie znasz co kobiety!" - tłumaczy zakochanemu Edwinowi. Natchniony poeta, któremu los gotuje szczęśliwą odmianę przynajmniej w sprawach zawodowych, z determinacją walczy o swoją miłość i o sztukę. Młodzieńczy zapał porusza serca Czesława i ojca dziewczyny. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ODLUDKI I POETA
AutorAleksander Fredro

Patrz także:
schowaj

  • 1963
    Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Jacek Szczęk
2024.03.01 00:31:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.