Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TURANDOT

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2012
  • Premiera:
    2012. 03. 27
  • Barwny, 63 min

Przedstawienie zainspirowane ostatnią, niedokończoną operą Giacomo Pucciniego jest autorską opowieścią Pawła Passiniego o śmierci artysty i jednocześnie o bezwzględności systemu totalitarnego. Fakty z życia kompozytora przenikają się z fikcją i przeglądają we współczesności. W efekcie oglądamy rodzaj scenicznego eseju, w którym opera, nowoczesne technologie, muzyka pop i publicystyka płynnie się przenikają.
Umierający na raka krtani kompozytor tworzy swoją ostatnią operę o tajemniczej księżniczce Turandot. Wpisuje w nią dramat z własnego życia: postać okrutnej księżniczki zainspirowała żona Pucciniego, niesłusznie podejrzewająca go o romans ze służącą. Samobójstwo niewinnej dziewczyny doprowadzonej do ostateczności plotkami i oskarżeniami stało się wyrzutem sumienia dla kompozytora, ale też źródłem natchnienia. W jego operze pojawia się bowiem niewolnica Liu, której przedśmiertna aria jest jednym z najbardziej poruszających momentów tego dzieła. Zaś Turandot w przedstawieniu Passiniego staje się nie tylko bezwzględną kobietą, ale i symbolem totalitarnego państwa chińskiego, w którym językiem urzędowym jest migowy, a tortury stosuje się z polecenia władz.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:09:08
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.