Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OPERACJA RESZKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2009
  • Premiera:
    2010. 03. 15
  • Barwny, 91 min

Operacja Reszka to opowieść o intrydze peerelowskich służb bezpieczeństwa, obliczonej na zwabienie w pułapkę, a następnie likwidację Piotra Jeglińskiego, początkowo studenta historii na lubelskim KUL - u, skupiającego wokół siebie środowisko o antykomunistycznych poglądach, a następnie przebywającego w Paryżu emigranta politycznego, który położył wielkie zasługi dla organizacji i kolportażu prasy podziemnej w Polsce. Operacja przeciwko Jeglińskiemu należy do najbardziej bezwzględnych i zagadkowych w dziejach MSW.
Druga połowa lat siedemdziesiątych. W Lublinie zaczynają wychodzić drugoobiegowe "Spotkania" - niezależne pismo młodych katolików, które szybko zyskuje sobie opinię jednego z najbardziej opiniotwórczych w kręgach opozycyjnych. Publikujący tam autorzy starają się odkłamywać historię, ale nie stronią też od bieżącej tematyki politycznej. Chcąc zapewnić "Spotkaniom" dalszy rozwój, Piotr Jegliński postanawia pojechać na Zachód i zdobyć powielacz. W Paryżu zakłada emigracyjną filię pisma, organizuje własne kanały przerzutowe do kraju z książkami i ulotkami, także w języku rosyjskim, co - kiedy zostaje odkryte przez MSW - budzi poważny niepokój peerelowskich władz. Widmo gniewu towarzyszy radzieckich to nie jest, oględnie mówiąc, wesoła perspektywa. Tymczasem energia i odwaga Jeglińskiego popychają go do działań niezwykle ryzykownych. Spotyka się on z emisariuszami z Polski nie tylko we Francji i Frankfurcie, lecz także w NRD.
Jednak nie wszyscy współpracownicy Piotra podzielają jego zapał i wiarę w sens walki z komunizmem. Wśród tych nieco sceptycznych przyjaciół jest Kazimierz, ambitny student, czujący się trochę niedoceniany przez Jeglińskiego. Wywiad PRL, który obserwuje działalność i kontakty Piotra bardzo uważnie, postanawia wykorzystać słabe strony charakteru jego kolegi. Poddany brutalnym naciskom i szantażowany Kazimierz załamuje się i zgadza na współpracę. Stopniowo urabiany ideologicznie, szkolony w technikach szpiegowskich oraz nieustannie dowartościowywany przez swego oficera prowadzącego robi coraz większe postępy. W dość krótkim czasie staje się bezwzględnym, przebiegłym i cynicznym agentem, który nie zawahałby się nawet zabić, gdyby zaszła taka konieczność.
Kierownictwo MSW, coraz bardziej zaniepokojone działalnością Jeglińskiego, postanawia zwabić opozycjonistę na terytorium krajów demokracji ludowej i zlikwidować. Kazimierz ma być tym, który skłoni go do wyjazdu, a przy okazji rozpracuje paryskie kontakty Piotra. Nie będzie to wszakże łatwe. Po pierwsze dlatego, że Jegliński zaczyna podejrzewać swego kuriera o współpracę z agenturą PRL, a po drugie ze względu na francuskie służby specjalne, które również zaczynają deptać Kazimierzowi po piętach. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
OPERACJA RESZKA
AutorWłodzimierz Kuligowski

Nagrody
schowaj

  • 2011
    Nagroda w konkursie History Makers Awards
    przyznana w Nowym Jorku podczas specjalnej konferencji twórców filmów o tematyce historycznej
2024.06.06 01:08:40
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.