Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

I. ZNACZY INNA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2006
  • Premiera:
    2007. 10. 15
  • Barwny, 58 min

Dlaczego ludzie nagle odchodzą? Popełniają samobójstwo lub tylko znikają ze swego dotychczasowego życia, chociaż było ono szczęśliwe i spełnione, i zaczynają wszystko od nowa, w innym miejscu, innym otoczeniu, czasami pod zmienionym nazwiskiem. Co każe im porzucić dom, środowisko, a przede wszystkich bliskich ? nie rozumiejących tej absurdalnej decyzji, zrozpaczonych po stracie ukochanej osoby? O takiej właśnie sytuacji opowiada debiutancka sztuka szwajcarsko-austriackiego duetu pisarskiego: Andreasa Sautera (rocznik 1974) i Bernharda Studlara (rocznik 1972), którzy razem studiowali pisarstwo sceniczne w Berlinie i tam też obecnie mieszkają. Za napisany w 2000 r. dramat "I. znaczy Inna" otrzymali w tym samym roku nagrodę im. Henryka Kleista dla Młodych Twórców. W Polsce sztuka ta miała premierę w 2003 r. Tytułowa bohaterka, Inga, zwana przez najbliższych Iną ? młoda, ładna kobieta, szczęśliwa żona Roberta, architekta wnętrz, kochana i kochająca, pewnego dnia nieoczekiwanie znika. Gdy późną nocą mąż nadal nie ma od niej żadnych wieści, zawiadamia policję. Niebawem funkcjonariusze znajdują auto Iny na polnej drodze, parę metrów dalej leżą zwęglone zwłoki. Wszystko wskazuje na samobójstwo. Trudno pojąć ten desperacki krok, jeszcze trudniej zrozumieć, dlaczego młoda, spokojna, wrażliwa kobieta wybrała tak straszny rodzaj śmierci ? samospalenie. Mąż, ojciec ? wdowiec, a także dwoje najbliższych przyjaciół ? Nina, studentka medycyny, z którą Ina przez trzy lata dzieliła mieszkanie, nim zamieszkała z Robertem, oraz Bongo ? luzacki właściciel pubu, kumpel Roberta na dobre i złe, próbują to sobie wytłumaczyć, każde na swój sposób, uporać się z żałobą, nauczyć się żyć bez I. Sami lub wspólnie, spotykając się w domu czy w pubie Bongo, analizują jej ostatnie dni, formułują przypuszczenia, snują domysły. Pocieszają się i wspierają, nie chcąc się poddać rozpaczy. Sięgają też wspomnieniami do czasów dawniejszych ? ojciec do lat dzieciństwa i wczesnej młodości córki, Robert, Nina i Bongo ? do okresu, kiedy dopiero poznali Inę, do okresu wspólnych wypraw, rozmów, zabaw. W retrospektywnych przebłyskach tamtego feralnego dnia pojawia się też sama Ina. Z jej słów i gestów powoli odtwarzamy jej ostatnie chwile. Właśnie wtedy dopadł ją gwałtowny przypływ melancholii: zdała sobie sprawę, że już nigdy nie będzie kochać Roberta tak mocno jak teraz, że to jest szczyt szczęścia, jakie mogła osiągnąć. Więc może lepiej nie czekać, aż wszystko zacznie się psuć? A później coś dziwnego nagle przykuło jej uwagę, zatrzymała się przy drodze. A jeszcze później? W spektaklu przeszłość przeplata się z teraźniejszością, rzeczywistość z wyobrażeniami, tragedia z groteską, wzniosłość z banałem. Nie dowiemy się do końca, co naprawdę się stało z Iną. Czy to było samobójstwo? Nieszczęśliwy wypadek? A może tylko ucieczka? Jej bliscy byli na jej pogrzebie, ale nadal próbują żyć tak, jakby tylko wyjechała na dłużej. Może na bardzo długo. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
I. ZNACZY INNA
AutorAndreas Sauter
AutorBernhard Studlar
PrzekładJacek Stanisław Buras

Varia
pokaż

2024.06.06 01:06:43
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.