Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NARTY OJCA ŚWIĘTEGO

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2006
  • Premiera:
    2007. 02. 12
  • Barwny, 94 min

Sztuka Jerzego Pilcha miała swoją premierę w Teatrze Narodowym w listopadzie 2004 roku. W swoim dowcipnym i zarazem ciepłym dramacie Pilch próbuje zmierzyć się z mitem wielkiego Polaka. Autor, znany pisarz i publicysta, laureat Nagród Nike, Fundacji im. Kościelskich oraz posiadacz Paszportu "Polityki", tworzy, na wzór gogolowego "Rewizora", obraz prowincjonalnej społeczności postawionej w obliczu niespodziewanego wyzwania. Ten komediowy moralitet w doborowej obsadzie na szklany ekran przeniósł reżyser Piotr Cieplak.
Jest wódka, kiełbasa i pijackie śpiewy. Zwarta grupa małomiasteczkowej elity Granatowych Gór regularnie spędza ze sobą wieczory. Czas mija szybko wśród kolejnych toastów. Niezrównanym mistrzem picia jest Młody. W dyskusjach bryluje Profesor, niespełniony naukowiec i zagorzały miłośnik futbolu. Przy stole dotrzymuje im kroku Karol Adolf, miejscowy potentat mięsny, którego produktami zagryzają uczestnicy biesiady. Również burmistrz, Jan Nepomucen Wojewoda, nie wylewa za kołnierz. Tej nocy spokój całej grupki zostaje jednak zakłócony niespodziewanym pojawieniem się księdza Kubali. "Mam panom do zakomunikowania arcydyskretną wiadomość" - zdradza duchowny od progu. Powołując się na przeciek, pasterz Granatowych Gór zdradza swoim słuchaczom nowinę: do miasteczka ma przybyć z potajemną pielgrzymką sam Ojciec Święty, Jan Paweł II.
Początkowo biesiadnicy nie dają wiary słowom księdza. Kubala już w przeszłości powoływał się na sentyment papieża do miejscowości, w której jeszcze przed wojną jeździł na nartach. Teraz zaś wspomina o jeszcze mniej realnie brzmiącym pomyśle: że Ojciec Święty po swoim ustąpieniu z tronu Piotrowego miałby osiąść w Granatowych Górach na stałe. Czy to kolejny wymysł proboszcza chcącego podbudować etycznie swoich parafian? Szybko pojawiają się wątpliwości: a co, jeżeli Kubala mówi prawdę? "Koniec z wódką, obżarstwem, rubasznym pieniem i pozamałżeńskim seksem" - półdrwiąco komentuje burmistrz.
Karol Adolf snuje pijackie wizje na temat świetlanej przyszłości swego zakładu, którą mają mu zapewnić "kabanosy papieskie", szanse rozwoju miasteczka dostrzega też Profesor. Wkrótce jednak dyskusja nabiera głębi. Czy mieszkańcy, opoje i zatwardziali grzesznicy, są godni papieskiego sąsiedztwa? Czy są w stanie uczynić swe życie lepszym, aby nie czuć wstydu w blasku majestatu i świętości Namiestnika Piotrowego? Perspektywa przyjazdu papieża sprawia, że mieszkańcy Granatowych Gór starają się spojrzeć z namysłem na swoje dotychczasowe życie, przewartościować je i poprawić. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NARTY OJCA ŚWIĘTEGO
Dramat
AutorJerzy Pilch
2024.06.06 01:05:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.