Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIASKOWNICA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2005
  • Premiera:
    2006. 02. 12
  • Barwny, 56 min

    Lokacje: plaża między Dębkami a Białogórą.

Twarz stojącego przy pasach mężczyzny ciągle się zmienia. Na skupionym obliczu na moment pojawia się cień nadziei, kiedy wydaje mu się, że dostrzega lukę w sznurze pędzących samochodów. Spręża się jak do skoku, aby przebyć ruchliwą ulicę, kiedy uświadamia sobie potencjalne fiasko próby. Nadzieja w jednej sekundzie ustępuje miejsca wahaniu i zwątpieniu, ciało, nie doczekawszy się sygnału do startu, zatacza się nieporadnie. Ale mężczyzna nie rezygnuje, pozostaje tuż przed linią ulicy, granicą, którą pragnie przekroczyć na drodze do swego celu. I chciałby, i boi się... Michał Walczak ma 27 lat, mieszka w Warszawie, studiuje reżyserię w Akademii Teatralnej i jest uważany za jedną z nadziei polskiego teatru. W 2001 roku w ciągu, jak głosi wieść, jednej nocy napisał "Piaskownicę". Utwór ten zapewnił mu pierwszą nagrodę w łódzkim konkursie dramatopisarskim "My na progu nowego wieku". "Piaskownica" szybko trafiła na scenę. Po raz pierwszy sztuka została wystawiona w Tatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Następnie sięgnął po nią Tadeusz Bradecki, przygotowując spektakl dla Teatru Narodowego. W 2004 "Piaskownica" gościła na deskach częstochowskiego Teatru Adama Mickiewicza. Przeniesienia sztuki na ekran telewizyjny podjął się Dariusz Gajewski, absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej, twórca nagrodzonego Złotymi Lwami filmu "Warszawa". Interesująca interpretacja sztuki Michała Walczaka, dość daleko odbiegająca od dotychczasowych teatralnych inscenizacji, została z dużą wnikliwością i kunsztem przekazana przez aktorów. Zabawy w piaskownicy, z pozoru dziecinne, są tu alegorią wyrafinowanej gry między mężczyzną i kobietą - w każdym wieku, na każdym etapie życia. Obrazują poznanie, narodziny związku, jego rozwój i zmierzch. Ciągłą, wzajemną próbę sił. W piaskownicy spotykają się On i Ona. On, całkiem pochłonięty zabawą swoją ulubioną figurką Batmana, nie zwraca uwagi na otoczenie. Odgrywa kolejne sceny krwawej walki swojego bohatera, łamiącego kości wszystkim przeciwnikom przy wtórze szyderczego śmiechu. W pewnym momencie On - Protazek, zauważa Ją, i traktuje jak intruza wdzierającego się do jego piaskownicy. W końcu jednak zawierają układ. Dziewczę - Miłka, będzie mogła korzystać z piaskownicy. Pod żadnym pozorem nie mogą się bawić razem. Protazek pieczołowicie wyznacza linię dzielącą mały plac zabaw na dwa światy. Powoli wzajemna ciekawość siebie przezwycięża niechęć i dwójka oddzielona granicą zaczyna interesować się sobą nawzajem. Osoba z drugiej strony piaskownicy fascynuje, jej inność przyciąga uwagę i nęci, kusi wizja przekroczenia linii. Ale to trudna znajomość. On ma humory, ona - fochy i kaprysy. Psują sobie nawzajem zabawki, wchodzą w drogę, prowokują kolejne nieporozumienia. Kiedy już wydaje się, że pomiędzy dwoma tak różnymi światami doszło do zgody, zawarty rozejm okazuje się być tak trwały jak zamki na piasku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PIASKOWNICA
AutorMichał Walczak

Nagrody
schowaj

  • 2006
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za muzykę
  • 2006
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Wyróżnienie aktorskie
2024.06.06 01:03:37
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.