Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNI Z JAGIELLONÓW CZYLI RZECZPOSPOLITA NA ROZDROŻU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1988
  • Premiera:
    1989. 02. 20
  • Barwny, 3 części x ok. 55 - 88 min

    Emisja: 20 lutego - 6 marca 1989.

Trzyczęściowy fresk historyczny, ukazujący mechanizmy władzy i meandry dziejów na przykładzie obfitującego w ważkie wydarzenia XVI stulecia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
OSTATNI Z JAGIELLONÓW
AutorJerzy Mikke

I

  • Część
  • 75 min

Akcja sztuki rozpoczyna się na początku 1558 roku - w Piotrkowie burzliwie obraduje sejm Królestwa Polskiego. Finał stanowi dyskusja politycznych przywódców "narodu szlacheckiego" o sukcesji tronu Rzeczypospolitej po bezpotomnej śmierci ostatniego z Jagiellonów w 1574 roku. Z czternastoletniego okresu panowania Zygmunta Augusta autor wybrał kilkanaście momentów, w których najostrzej ujawniły się spory o kształt nowożytnego państwa i kontrowersje polityczne wokół instytucji stworzonych przez demokrację szlachecką. Pokazał dylematy sterników ówczesnej nawy państwowej, którzy podejmowali brzemienne w skutki decyzje, często dysponując ograniczonymi możliwościami działania. Przede wszystkim zaś przedstawił dramat króla - pierwszej osoby w państwie i strażnika praw Rzeczypospolitej, a także człowieka targanego namiętnościami, popadającego w rozpacz i zwątpienie. Znakomity w tej roli Jerzy Radziwiłowicz stworzył sugestywną, skomplikowaną, pełną wewnętrznych sprzeczności postać - mądrego, postępowego władcy i jednocześnie zabobonnika oddającego się praktykom magicznym, dumnego monarchy i mężczyzny rozpaczliwie pragnącego potomka. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

II

  • Część
  • 55 min

Środkowa część tryptyku o losach ostatniego władcy z dynastii Jagiellonów. Akcja pierwszego odcinka (z wyjątkiem początkowej sceny-prologu, luźno związanej z tokiem dramatu) zamknęła się w latach 1558-1560. W części drugiej autor przedstawia przede wszystkim reperkusje wojny z Rusią oraz dalszy ciąg sejmowych sporów, jakie toczyli przywódcy szlachty polskiej, podejmującej próby naprawy Rzeczypospolitej. W większości są to postaci mało znane. A przecież liderzy szesnastowiecznej sceny politycznej należą do najświetniejszego i najbardziej światłego pokolenia, jakie wydała Polska przedrozbiorowa. Decyzje, które podejmowali, miały rozstrzygać nie tylko o losach "Rzeczpospolitej na rozdrożu", lecz również o odległej przyszłości kraju i nowożytnego państwa. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

III

  • Część
  • 88 min

W Europie tworzą się w drodze podbojów wielonarodowe mocarstwa - w myśl zasady "równie z równymi, wolni z wolnymi". W Polsce tematem dnia jest sprawa z Litwą - to właśnie stanowi centralny problem trzeciej części widowiska. Na czoło wysuwa się również sprawa osobistej tragedii Zygmunta Augusta, rozpaczliwie pragnącego przedłużyć dynastię. Podstarzały, atakowany chorobami król umiera w 1572 roku - ta data zamyka trylogię o losach ostatniego z Jagiellonów. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.08.07 00:08:08
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.