Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GEZA-DZIECIAK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2004
  • Premiera:
    2005. 01. 16
  • Barwny, 90 min

Koślawe płoty, walące się drewniane domki, wyboista droga. O tym, że do zapadłej węgierskiej prowincji dotarły już echa ustrojowej transformacji świadczy surrealistyczny na tle zapyziałego krajobrazu kolorowy banner z atrakcyjną dziewczyną demonstrującą luksusową bieliznę. O przekształceniach przypominają także losy jedynego w tym miejscu zakładu pracy - żwirowni. Przejęli ją Niemcy, po czym natychmiast zwolnili większość załogi. Trudno się zagranicznym kapitalistom dziwić, bowiem i pozostali pracownicy nie mają nadmiaru zajęć. Chociaż ich wynagrodzenie tylko troszeczkę przewyższa wysokość zasiłku dla bezrobotnych, owi nieliczni szczęśliwcy są obiektem uczuć tyleż powszechnych, co mieszanych: skrytego podziwu, zapiekłej zawiści i nieukrywanej niechęci.
Lista wybrańców fortuny poszerzy się wkrótce o kolejną pozycję. Pod chatkę owdowiałej pani Róziki nadjeżdża właśnie - zdezelowanym, ale zawsze mercedesem - szef żwirowni. Ma kłopot. Jego niemieccy przełożeni zorientowali się właśnie, że w składzie załogi brakuje nadzorcy dbającego o bezpieczeństwo i higienę pracy. W razie wypadku będą musieli zapłacić karę i odszkodownie. Nim to uczynią, w pierwszym rzędzie wywalą za bramę dotychczasowego szefa zakładu. Dlatego gość pani Róziki ma dla niej atrakcyjną ofertę. Chce zatrudnić - i to od zaraz! - jej syna Gezę na odpowiedzialnym i atrakcyjnym stanowisku nadzorcy. Chłopak będzie sobie siedział na rusztowaniu ponad przesuwającą się taśmą i pilnie ją obserwował. W razie niebezpieczeństwa naciśnie czerwony guzik "stop". Gdy zagrożenie minie, wciśnie zielony guzik "start". Nic trudnego. Nawet dla Gezy...
Geza przesiaduje całymi dniami w domu i liczy płytki podłogowe. Teraz, ku radości matki, weźmie ojcowską torbę z wałówką i rankiem pójdzie do pracy. Za grosze, ale nie one są najważniejsze. Ludzie zaczną go wreszcie poważać. Może przestaną zwracać się do niego "Geza-dzieciak", albo mówić o nim, kiedy nie słyszy, "Geza-głupek"?
Metaforyczna sztuka współczesnego poety, prozaika i dramaturga węgierskiego średniego pokolenia opowiada historię autystycznego dwudziestolatka wtopioną w przejmujący obraz współczesnej prowincji nękanej biedą i bezrobociem. Na przekór tej ponurej rzeczywistości, bohaterowie Haya próbują zachować godność, doceniać wartość swej egzystencji i wierzyć w sens wykonywanej, najmarniejszej choćby pracy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
GEZA-DZIECIAK
AutorJanos Hay
PrzekładJolanta Jarmołowicz

Nagrody
schowaj

  • 2005
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda aktorska
  • 2005
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za zdjęcia
2024.03.01 00:50:13
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.