Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WESOŁE MIASTECZKO - PRAWIE BAJKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2004
  • Premiera:
    2004. 12. 06
  • Barwny, 70 min
    Lokacje: Obrzycko.

Ciche, senne miasteczko na polskiej prowincji. Niewiele się tu dzieje. Jedyna fabryka upadła, większość młodych uciekła jak najdalej. Osamotniony gitarzysta amatorskiego zespołu także chce wyjechać. Bo z kim tu dalej grać? Sklepikarz daremnie wyczekuje klientów. Na rynku, przy którym mieści się jego lokal, nie wolno parkować. Ludzie wolą jeździć raz na tydzień do odległego marketu. Po prawie pustym placu snuje się włóczęga Antoś i zbiera datki na pokarm dla swego psa. Z marnym skutkiem. Tylko nietutejsi dają się czasem nabrać i sięgają do kieszeni. Na dwóch stałych rezydentów jednej z ławek - przyjaciół i antagonistów zarazem, toczących niekończące się spory na każdy temat, od pryncypiów etyki, przez politykę, po problemy z prostatą - nie warto liczyć. Staruszkowie dobrze wiedzą, że Antosiowy pies niewiele je. Jest przecież drewniany.
Trochę ruchu i życia w senną, prowincjonalną atmosferę wnosi wnuk właściciela wesołego miasteczka. Szybuje wysoko na motolotni, budząc zmienne uczucia - od tajonej zazdrości po nieukrywaną niechęć. Lepiej wziąłby się do jakiejś roboty, zamiast latać i patrzeć na nas z góry! A z góry lepiej widać. Bo tak naprawdę małomiasteczkowej społeczności wcale nie jest tak cichy i nudny, jak się na pozór wydaje. Pulsują w nim namiętności, kłębią się intrygi. Niemal każdy z mieszkańców skrywa przed otoczeniem drobne grzeszki i mroczne tajemnice. Trwa zacięta walka o pieniądze i wpływy, choćby w skromnej skali, rosną emocje. Byle impuls może je wyzwolić, a co dopiero tak ważne wydarzenie, jak nadchodzące wybory. Ambitna, nie przebierająca w środkach pretendentka chce wyzuć z lukratywnej posady wieloletniego włodarza miasta. Pragnie ujawnić rewelacje na temat owoców pozamałżeńskiej przygody burmistrza. Jeszcze się nie domyśla, że ów grzeszny romans jest publiczną tajemnicą. Jeszcze nie wie, że i na nią znajdzie się "hak". Jeszcze nie przeczuwa, że drzemiąca w wesołym miasteczku karuzela ruszy z kopyta i uniesie ją wraz z innymi lokalnymi notablami w opętańczym korowodzie, jak z filmu Wajdy, do zawrotu głowy, do utraty tchu...
Marek Pruchniewski debiutował wystawionym w 1994 roku w Legnicy dramatem "Armia", ukazującym drastyczne zjawisko koszarowej "fali". Rok później jego sztukę "Historia noża" pokazał nierównie większemu audytorium Teatr TV. Kolejną telewizyjną inscenizację tekstu Pruchniewskiego - nagrodzoną "Łucję i jej dzieci" - zrealizował w ubiegłym roku Sławomir Fabicki. Przy pracy nad "Wesołym miasteczkiem" reżyser i dramaturg spotkali się ponownie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WESOŁE MIASTECZKO - PRAWIE BAJKA
Dramat
AutorMarek Pruchniewski
2024.06.06 00:58:03
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.