OBYWATEL PEKOSIEWICZ
- Podtytuł: SMUTNA I POUCZAJĄCA HISTORIA
- Spektakl telewizyjny
- Rok produkcji:1991
- Premiera:1992. 03. 09
- Barwny, 104 min
Przeniesienie spektaklu autorstwa Tadeusza Słobodzianka z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, gdzie "Obywatel Pekosiewicz" miał prapremierę 28 maja 1989 r.
Tytułowy Pekosiewicz nie wie o sobie nic: jego rodzice zginęli podczas wojny, gdy był niemowlęciem, datę urodzenia, imię, nazwisko (od Powiatowego Komitetu Opieki Społecznej PKOS) wymyślali mu kolejni urzędowi i duchowi opiekunowie z domu dziecka, partii, parafii.
Bronek Pekosiewicz stał się nie tylko dla Zamościa, gdzie toczy się akcja sztuki w marcu i kwietniu 1968 roku, lecz i dla całej Polski symbolem tragicznych krzywd wojennych.
Symbol na co dzień pracuje jako dyspozytor w PKS-ie, jest pokręcony psychicznie, kaleki kalectwem mało romantycznym (jest pozbawiony męskości), zgorzkniały, rozpity. I taki oto bohater zostaje wplątany w miejscowe brudne rozgrywki, w akcję oczyszczania partii z Żydów, która to akcja jest w istocie walką o władzę.
Gdy Pekosiewicz po pijanemu rzuca butelką w Pomnik Wdzięczności, zostaje aresztowany, a Służba Bezpieczeństwa stara się nakłonić go do zeznania, że była to prowokacja inspirowana przez szefa tejże służby, Koperskiego (mającego żydowskie korzenie), jego syna, a także przez biskupa występującego z ambony przeciw antysemityzmowi.
W kalejdoskopowym szeregu scen (komitet, kościół, dom Pekosiewicza, komenda, izba wytrzeźwień) poznajemy mechanizmy montowania "spraw", metody i motywacje organizatorów.
Na takim tle tym silniej uwydatnia się tragiczna bezbronność i naiwność Pekosiewicza, który wprawdzie - kierując się ludzkim instynktem uczciwości - odmawia podpisania oskarżeń, ale atakowany ze wszystkich stron przez absurdalne teorie i mitologie polityczne w końcu ulega szaleństwu.
Ten nowy, stworzony przez najnowszą historię człowiek, którego zawiodły wszystkie autorytety, oszukała partia, skatowała milicja, odtrącił Kościół, wykrzyczy w finale swój strach przed wyimaginowanymi wrogami Polski, swą własną wizję zagrożenia ojczyzny, wizję wariata.
Sztuka Tadeusza Słobodzianka ukazuje - w sposób artystycznie sugestywny i niezwykle przejmujący - wydarzenia Marca '68 jako hańbiącą, trudną do zaleczenia chorobę, na nowo zaszczepioną polskiej świadomości. [TVP]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Asystent reżysera
- Realizacja telewizyjna
- Operator kamery
- Oświetleniewspółpraca
- Scenografia
- Opracowanie muzyczne
- Dźwięk
- Montaż
- Charakteryzacja
- Redakcja
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjnaWiesława Adamczyk
- Produkcja
- Obsada aktorskaBronek PekosiewiczBiskup MichałekTowarzysz KoperskiSekretarz JemiołkaPułkownik Śnieżko, komendant MOOficerRedaktor, z Polskiego Radia w WarszawieŻona KoperskiegoJózek, syn KoperskichAdam Chwalibóg, kierowca PKSKryśka, żona AdamaLuśka, konduktorka PKSKsiądzKościelnyOficer IOficer IIMilicjant IMilicjant IILekarkaPielęgniarzSekretarka Sekretarza JemiołkiMilicjant
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
OBYWATEL PEKOSIEWICZ | |
Autor | Tadeusz Słobodzianek |