Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OBYWATEL PEKOSIEWICZ

  • Podtytuł: SMUTNA I POUCZAJĄCA HISTORIA
  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1992. 03. 09
  • Barwny, 104 min

Przeniesienie spektaklu autorstwa Tadeusza Słobodzianka z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, gdzie "Obywatel Pekosiewicz" miał prapremierę 28 maja 1989 r.
Tytułowy Pekosiewicz nie wie o sobie nic: jego rodzice zginęli podczas wojny, gdy był niemowlęciem, datę urodzenia, imię, nazwisko (od Powiatowego Komitetu Opieki Społecznej PKOS) wymyślali mu kolejni urzędowi i duchowi opiekunowie z domu dziecka, partii, parafii. Bronek Pekosiewicz stał się nie tylko dla Zamościa, gdzie toczy się akcja sztuki w marcu i kwietniu 1968 roku, lecz i dla całej Polski symbolem tragicznych krzywd wojennych.
Symbol na co dzień pracuje jako dyspozytor w PKS-ie, jest pokręcony psychicznie, kaleki kalectwem mało romantycznym (jest pozbawiony męskości), zgorzkniały, rozpity. I taki oto bohater zostaje wplątany w miejscowe brudne rozgrywki, w akcję oczyszczania partii z Żydów, która to akcja jest w istocie walką o władzę.
Gdy Pekosiewicz po pijanemu rzuca butelką w Pomnik Wdzięczności, zostaje aresztowany, a Służba Bezpieczeństwa stara się nakłonić go do zeznania, że była to prowokacja inspirowana przez szefa tejże służby, Koperskiego (mającego żydowskie korzenie), jego syna, a także przez biskupa występującego z ambony przeciw antysemityzmowi. W kalejdoskopowym szeregu scen (komitet, kościół, dom Pekosiewicza, komenda, izba wytrzeźwień) poznajemy mechanizmy montowania "spraw", metody i motywacje organizatorów.
Na takim tle tym silniej uwydatnia się tragiczna bezbronność i naiwność Pekosiewicza, który wprawdzie - kierując się ludzkim instynktem uczciwości - odmawia podpisania oskarżeń, ale atakowany ze wszystkich stron przez absurdalne teorie i mitologie polityczne w końcu ulega szaleństwu.
Ten nowy, stworzony przez najnowszą historię człowiek, którego zawiodły wszystkie autorytety, oszukała partia, skatowała milicja, odtrącił Kościół, wykrzyczy w finale swój strach przed wyimaginowanymi wrogami Polski, swą własną wizję zagrożenia ojczyzny, wizję wariata. Sztuka Tadeusza Słobodzianka ukazuje - w sposób artystycznie sugestywny i niezwykle przejmujący - wydarzenia Marca '68 jako hańbiącą, trudną do zaleczenia chorobę, na nowo zaszczepioną polskiej świadomości. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
OBYWATEL PEKOSIEWICZ
AutorTadeusz Słobodzianek
2024.06.06 00:57:21
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.