Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ADWOKAT I RÓŻE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2004
  • Premiera:
    2004. 11. 08
  • Barwny, 74 min

Jerzy Szaniawski, urodzony w 1886 roku w Zegrzynku pod Pułtuskiem, jako dramaturg zadebiutował w 1917 roku komedią "Murzyn". W utworze tym oraz w kolejnych dziełach ukazywał wieloznaczność motywów ludzkiego postępowania, względność ocen dobra i zła, a także konfrontację rzeczywistości z fantazją i mitem. Bohaterowie Szaniawskiego pragną uwolnić się od codzienności, poświęcając życie pięknej idei, uciekają do swego nierealnego świata. Swoistym manifestem wyższości baśni nad prawdą był "Żeglarz" z 1925 roku.
Dramat "Adwokat i róże", przez wielu uważany za jedno z najwybitniejszych polskich dzieł tego gatunku, również stanowi hołd dla tęsknoty i pogoni za ideałem. Niemniej w owym pochodzącym z 1929 roku utworze Szaniawski zawarł więcej ironii i sceptycyzmu. Jego bohater, emerytowany mecenas Wilder, obecnie hodowca róż, nosi w sobie wiele goryczy. 10 lat wcześniej porzucił swój zawód, który przyniósł mu sławę wybitnego adwokata, aby poświęcić się nowej pasji. Swoją różę - czempiona na zawodach hodowców - nazwał imieniem swojej żony Doroty. Ale jego miłość do ukochanej dawno już straciła blask z powodu upływu czasu. Ze stłamszonego codziennością uczucia pozostał ideał.
W ogrodzie mecenasa, podejrzewającego, że ktoś kradnie jego róże, stróże prawa urządzają zasadzkę. Podczas pojmania złodzieja agent zostaje ciężko ranny. Rabusiowi kwiatów grozi wieloletnie więzienie. Wkrótce w domu adwokata pojawia się jego dawna klientka, obecnie dystyngowana dama, matka złodzieja, i prosi swojego dawnego obrońcę o udzielenie pomocy jej synowi. Wilder, który dotąd bronił ludzi, którzy jemu nie wyrządzili żadnej krzywdy, staje przed trudnym wyborem. W końcu, być może podejrzewając, iż schwytany złodziej w rzeczywistości był kochankiem jego żony, zgadza się pomóc. Powierzając obronę klienta swojemu uczniowi, godzi się jednocześnie po raz pierwszy pomagać osobie, która popełniła występek "na jego własnym podwórku". Dla doświadczonego adwokata ma to być ostateczny egzamin.
Osobisty dramat mecenasa i tajemnice innych domowników tworzą pełną niedomówień opowieść o ludzkich namiętnościach, dylematach moralnych. Bohaterowie Szaniawskiego próbują uciec przed własną słabością i odnaleźć szczęście, w czym pomaga im ich tęsknota za ideałem. Zrealizowany w gwiazdorskiej obsadzie spektakl ukazuje charakterystyczną dla autora filozoficzną zadumę ludzi, którzy stanęli przed skomplikowanymi życiowymi wyborami. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ADWOKAT I RÓŻE
AutorJerzy Szaniawski

Patrz także:
schowaj

  • 1965
    Spektakl telewizyjny / Jerzy Szaniawski / Andrzej Łapicki
2024.06.06 00:56:34
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.