Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OBRONA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2003
  • Premiera:
    2004. 03. 01
  • Barwny, 69 min

Sztuka Stanisława Kuźnika, scenarzysty i reżysera filmu "Moja Angelika", to przejmująca opowieść o winie i karze, stosunku ofiary do swego kata spotkanego po latach i proszącego o pomoc. To rzecz o pamięci, z której nawet po pół wieku nie udaje się wymazać straszliwych przeżyć, o konieczności rozliczenia jednych i zadośćuczynienia innym, by sprawiedliwości wreszcie stało się zadość. Pomysł sztuki autor zaczerpnął z życia, z rozmów ze swym przyjacielem, prawnikiem, który stanął przed podobnym dylematem jak bohater spektaklu.
Instytut Pamięci Narodowej prowadzi śledztwo przeciwko byłemu oficerowi śledczemu Urzędu Bezpieczeństwa, Adamowi Kulickiemu. Jest on oskarżony o to, że w latach 1949-1953, pracując w areszcie śledczym w Warszawie, stosował tortury wobec przesłuchiwanych więźniów politycznych, wykazując się szczególnym wobec nich okrucieństwem, kilku doprowadził do samobójstw, a na jednym ze skazanych na podstawie wymuszonych torturami zeznań wykonano wyrok śmierci. Zbliża się proces i Kulicki postanawia wziąć adwokata. Jego wybór pada na mecenasa Józefa Grudę-Olszańskiego, byłego żołnierza AK i uczestnika powstania warszawskiego, a później przez półtora roku "podopiecznego" kapitana Kulickiego w więzieniu śledczym. Dawny oprawca, któremu przesłuchiwani nadali przydomek "Kapo", wierzy, że broniący go stalinowski więzień, wyspecjalizowany jako adwokat w procesach politycznych, będzie najlepszym dowodem na to, że oskarżenia są bezpodstawne.
Propozycja Kulickiego szokuje prawnika, który przyznając swemu oprawcy prawo do obrony, obstaje jednocześnie przy własnym prawie do decydowania o tym, w czyim imieniu będzie występował. Ale kiedy do zabiegów o pozyskanie renomowanego obrońcy włącza się rodzina Kulickiego, a zwłaszcza jego nieświadoma win męża, nieuleczalnie chora żona, Hanna, mecenas zaczyna się wahać. Odwiedza byłych towarzyszy broni, również ofiary kapitana, by wespół z nimi rozstrzygnąć, czy ma moralne prawo przyjąć tę sprawę. Ale w sercach i pamięci torturowanych zbyt głęboko tkwi bolesna zadra, by mogli wspaniałomyślnie wybaczyć. Jeden z nich wręcza Olszańskiemu wstrząsający zapis swych przeżyć sporządzony wkrótce po wyjściu na wolność. Ten zeszyt mecenas przekazuje nagabującej go po wielekroć Hannie Kulickiej. Dopiero wówczas do rodziny oskarżonego, który nadal usiłuje wszystkiemu zaprzeczać, dociera przerażająca prawda o człowieku, którego kochali, podziwiali, szanowali. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
OBRONA
AutorStanisław Kuźnik
2024.06.06 00:52:07
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.