Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IDEA I MIECZ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1978
  • Spektakl składa się z 3 części, po 90 min

Trzyczęściowe widowisko telewizyjne. w którym Grzegorz Królikiewicz z maestrią ukazuje kluczowy moment w historii Polski – narodziny dynastii Jagiellonów oraz zawarcie Unii Polsko-Litewskiej.
Spektakl wciąga widza w burzliwy klimat Soboru w Konstancji (1414-1418), gdzie Paweł Włodkowic, wybitny polski duchowny i intelektualista, staje naprzeciw Jana Falkenberga, dominikanina i gorliwego obrońcy niemieckich interesów. W centrum tego starcia znajdują się fundamentalne kwestie moralne i prawne, takie jak definicja „wojny sprawiedliwej” oraz prawo narodów do zachowania swojej suwerenności. Włodkowic z pełną determinacją występuje przeciwko wykorzystywaniu religii jako narzędzia do usprawiedliwiania wojen, co prowadzi do jego ostrej konfrontacji z Falkenbergiem, który w swoich pismach broni krucjat i popiera niemiecką ekspansję na wschód.
"Idea i miecz" nie ogranicza się jednak do samego konfliktu między dwoma postaciami. Królikiewicz wnikliwie bada także szerszy kontekst polityczny, związany z unią Polski i Litwy, którą cementowało małżeństwo Jadwigi Andegaweńskiej z Władysławem Jagiełłą. Spektakl ukazuje złożoność relacji politycznych tamtego okresu, w tym napięcia z Zakonem Krzyżackim, oraz podkreśla nieocenioną rolę Włodkowica jako obrońcy prawa narodów do samostanowienia.
Twórczość Królikiewicza w tym widowisku to doskonałe połączenie technicznych możliwości telewizji z dynamiczną filmową narracją. Reżyser kontynuuje swoje artystyczne poszukiwania, tworząc dzieło o głębokiej refleksji nad uniwersalnymi wartościami, które nie tracą na znaczeniu także we współczesnym świecie. To pełne dramatyzmu i emocji widowisko pozostawia widza z ważnymi pytaniami o moralność, prawo i sprawiedliwość.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.08.13 00:07:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.