Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEŃ PRZED ZACHODEM

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2003
  • Premiera:
    2004. 01. 18
  • Barwny, 72 min

Prozaik, scenarzysta, tłumacz, kultowy pisarz swego pokolenia, Janusz Anderman jak mało kto potrafi oddać nastroje rodaków w okresach przełomu, zagubionych, zdezorientowanych, ogłupionych telewizyjną propagandą, pozbawionych jakichkolwiek autorytetów. Anderman nie bardzo wierzy w ich wewnętrzną przemianę w wolnej Polsce, zresztą do bohaterów "Dnia przed zachodem" ta wolność dotarła w mocno skarlałej i groteskowej postaci.
Popegeerowska wioska popadła w nędzę, jej mieszkańcy, którzy z dnia na dzień stali się niepotrzebni, wegetują na zasiłkach. Żyją bez nadziei, bez celu, bez sensu. Dawniej po pracy w polu wystawali pod sklepem, sącząc tanie wino i piwko. Teraz czterech najwytrwalszych "staczy" przeniosło się pod budkę telefoniczną, jedyną we wsi, a raczej poza wsią, gdyż monterzy ustawili ją w lesie, nad jeziorem. Dlaczego tam? Nie wiadomo, tak jak nie wiadomo, czy kiedykolwiek w słuchawce odezwie się czyjś głos. Ale skoro budka stoi, ktoś zadzwonić musi i czterej wioskowi kumple czekają w napięciu na tę chwilę. Oczekiwanie skracają sobie łowieniem ryb w jeziorze, popalaniem skrętów (ze skoszonej trawy, bo - jak słyszeli w telewizji - młodzi w miastach masowo "trawę palą") i rozmowami o świecie, o tym, jak dobrze było i jak źle jest. Z rozrzewnieniem wspominają dawne czasy, gdy "władza kradła, ale i ukraść pozwalała". A teraz ci w Sejmie i w Senacie to "po cztery garnitury mają, a o biednych nie pomyślą". Nawet z Ruskimi człowiek nie zahandluje, bo ostatnie ich oddziały opuściły nasz kraj 10 lat temu. A kiedyś to i węgiel, i tuszonkę, i paliwo rakietowe kupiło się za grosze. Na przemianach ustrojowych wyszli źle i pegeerowcy (gospodarstwo kupił jakiś Japończyk, co to - wedle relacji Listonosza - chce w tamtejszych stawach hodować perły albo... szmaragdy), i Kierownik sklepu (bo budka w lesie oddaliła go od najlepszych klientów - co prawda, na krechę wino kupują, ale za to ile!), i Listonosz, co na paliwie rakietowym w motorowerze dwa razy szybciej okolicę objeżdżał. Na zwykłym jego motorower stale gaśnie, ale teraz, gdy wchodzimy do Unii, na rowerze listy rozwozić nie honor. Ale chyba najgorzej na zmianach politycznych wyszedł Ormowiec. Donosić już nie ma komu ani czego, a ludzka niechęć pozostała. Biorąc na siebie pełną odpowiedzialność za wprowadzenie stanu wojennego w Polsce, Ormowiec popełnia samobójstwo. Ścieżką przy budce podążają rozmaici ludzie. Kierownik dowozi tam, chcąc nie chcąc, zaopatrzenie, Listonosz przejeżdża tamtędy, wioząc listy, a wiecznie pijany Sołtys próbuje handlować zrobionymi przez siebie "antynami" telewizyjnymi. Przybłąka się nawet działacz związkowy w delegacji, który w imieniu załogi wiezie do centrali ważną petycję. I tak mijają dni, ale w końcu czterej "rezydenci" spod budki postanowią "wziąć swój los we własne ręce". I będzie dobrze! [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DZIEŃ PRZED ZACHODEM
AutorJanusz Anderman
2024.03.01 00:44:25
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.