Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZYPADEK KLARY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2003
  • Premiera:
    2003. 12. 21
  • Barwny, 95 min

Dea Loher (rocznik 1964) studiowała filozofię i germanistykę w Monachium, obecnie miesza w Berlinie. Jest najbardziej znaną dramatopisarką niemiecką, laureatką wielu prestiżowych nagród. Napisana w 2000 roku sztuka "Klaras Verhaltnisse" ukazała się w polskim tłumaczeniu Jacka St. Burasa pod tytułem "Przypadek Klary". W Polsce spektakl wystawili: Bogdan Tosza w Teatrze Śląskim w Katowicach i Paweł Miśkiewicz we wrocławskim Teatrze Polskim. Reżyser Krystian Lupa zatytułował sztukę "Stosunki Klary". Premiera jego spektaklu miała miejsce w kwietniu tego roku na deskach warszawskiego Teatru Rozmaitości, a w głównej roli wystąpiła Maja Ostaszewska.
Telewizyjna wersja przedstawienia zrobiona przez Magdalenę Łazarkiewicz zachwyciła mistrzowską reżyserią i doborową obsadą. Osadzona we współczesnych realiach opowieść pokazuje rozmaite sposoby na życie i całkiem odmienne strony damsko-męskich kontaktów. Na spektakl składa się kilka scen przedstawionych w różnych miejscach. Poszczególne sekwencje łączy ten sam element - dramatyczny wyścig z czasem na oddziale intensywnej terapii.

Główna bohaterka dramatu, Klara, jest nonkonformistką, chce sama ustalać reguły gry, dyktować wszystkim co dobre, a co złe. Nie akceptuje konsumpcyjnego życia społeczeństwa, przeciwstawia się wszelkim normom współczesnego świata. Klara świadomie doprowadza do konfliktu w pracy, w rezultacie traci posadę - jedyne źródło utrzymania. Aby zdobyć pieniądze na życie, postanawia wziąć kredyt w banku. Gwałtem domaga się od męża swojej siostry, Ireny, wstawiennictwa w tej sprawie.
Godfryd, stateczny urzędnik bankowy, jest zaskoczony nonszalancją i arogancją bezrobotnej szwagierki, która próbuje wymusić na nim pomoc w załatwieniu kredytu. Przyparty do muru może w końcu by się i zgodził, ale onieśmiela go oburzenie żony. Co za bezczelność: przecież nie mając pracy, nie będzie mogła spłacać długu. Nie znajdując zrozumienia w rodzinie, Klara postanawia zdobyć gotówkę, dobrowolnie oddając swoje ciało na potrzeby badań medycznych. Wydaje się jej, że swym wdziękiem i determinacją potrafi wszystko załatwić. Ostatecznie zamiast dokonać heroicznego czynu na rzecz nauki, nawiązuje romans ze starszym od siebie lekarzem, Georgiem.
Klara ma chłopaka, rówieśnika, bujającego w obłokach, i podobnie jak ona, niezdecydowanego i zagubionego. Przez jakiś czas liczyła na jego pomoc, ale lekkoduch i cynik jest równie nieodpowiedzialny życiowo. Jej związek z Tomkiem rozpada się. On nigdy nie myślał o przyszłości u boku Klary. Poważna rozmowa o wspólnym życiu schodzi na całkiem inne tory. Okazuje się, że chłopak romansuje ze starszą kobietą, którą firma wysyła na wcześniejszą emeryturę. Załamana Elżbieta przy Tomku łatwiej zapomina o nieuchronnym upływie czasu i problemach. Los przynosi jednak kolejną niespodziankę i w końcu pięćdziesięcioparolatka znajduje ukojenie w ramionach innej kobiety.
Tymczasem Klara miota się rozpaczliwie, szukając szczęścia, miłości i swego miejsca w życiu. Kiedy wszystko zawodzi, decyduje się na krok ostateczny. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PRZYPADEK KLARY
AutorDea Loher
PrzekładJacek Stanisław Buras

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 00:51:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.