Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PASOŻYT

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2003
  • Premiera:
    2003. 11. 16
  • Barwny, 67 min

Współczesna sztuka psychologiczno-obyczajowa, ukazująca problem niemożności porozumienia się z najbliższymi ludźmi, walki o dominację w rodzinie, wchodzenia w gorset rozmaitych ról społecznych. Tekst napisał Marcin Wrona wespół z Grażyną Trelą, aktorką i autorką, która coraz częściej zdradza swój pierwszy zawód dla drugiej, pisarskiej profesji. Marcin Wrona, zarazem reżyser spektaklu, debiutuje "Pasożytem" w Teatrze Telewizji. Absolwent filmoznawstwa na UJ oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w czasie studiów zrealizował kilka filmów krótkometrażowych, kręcił również teledyski i filmy reklamowe. Był asystentem reżysera na planie "Przeprowadzek" Leszka Wosiewicza i "Przedwiośnia" Filipa Bajona. Jego film absolutoryjny "Człowiek magnes" zdobył kilka znaczących nagród. Obecnie Marcin Wrona studiuje w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
20-letni Piotr mieszka z matką i młodszą siostrą Julią. Ojciec zaginął, gdy chłopak miał dwa lata, Piotr właściwie go nie pamięta. Jego stosunki z matką i siostrą nie układają się najlepiej. Wszyscy troje żyją razem, ale obok siebie. Osamotnieni i zagubieni, nieszczęśliwi, nie znajdują w sobie nawzajem oparcia, nie potrafią się porozumieć. Próby nawiązania bliższego kontaktu z reguły kończą się awanturami. Pracując jako rachmistrz podczas spisu powszechnego, Piotr odnajduje w przytułku dla umysłowo chorych dawno zaginionego ojca lub kogoś, kto - być może - tylko się za niego podaje. Uszczęśliwiony sprowadza go do domu w nadziei, że ten cudowny powrót na nowo scementuje rodzinę, pomoże jej wyjść z kryzysu. Ale matka nie rozpoznaje w przybyszu męża, traktuje go z rezerwą i niechęcią. Podobnie zachowuje się Julia. Ojciec bardzo się stara wkupić w łaski rodziny: odmalowuje (choć dość dziwacznie) mieszkanie, przygotowuje śniadanie dla wszystkich. Powoli domownicy przyzwyczajają się do jego obecności, zaczynają akceptować. Bezwiednie poddają się coraz większej dominacji mężczyzny. Ich psychiczną gotowość do podporządkowywania się autorytetowi głowy rodziny przybysz wykorzystuje jednak coraz brutalniej. Z zalęknionej, milczącej ofiary przemienia się w despotę i brutala, który bezwzględnie narzuca domownikom swoją wolę i znęca się nad nimi. To, co miało zapewnić bliskość, umożliwić nawiązywanie więzi i spełnić tęsknoty za normalną rodziną, zamienia się w ostrą rywalizację i brutalną walkę, której efektem jest już tylko powielanie złych wzorów. Próba sił kończy się tragicznie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PASOŻYT
AutorGrażyna Trela
AutorMarcin Wrona

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 2004
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za scenografię
  • 2004
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda Honorowa za debiut reżyserski
2024.06.06 00:51:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.