Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PANI KING

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1990
  • Premiera:
    1991. 01. 07
  • 51 min

Literackie biografie Kazimierza Brandysa doprowadzone do połowy lat siedemdziesiątych dokumentują kolejne wydania jego powieści, nowel, esejów i szkiców krytycznych. Prezentują go jako pisarza "nie ukrywającego wad istniejącego ustroju, przeświadczonego jednak o słuszności obranego kierunku". A jednak "poczucie harmonii z dokonującym się procesem przemian" pisarz utracił znacznie wcześniej zanim oficjalna krytyka mogła to zauważyć. Choć, być może dzięki interpretacjom zgodnym z obowiązującymi wytycznymi niektóre książki jak "Matka Królów", "Rynek", cykl "Wspomnienia z teraźniejszości" ukazały się jednak na półkach księgarskich. W latach siedemdziesiątych nazwisko Kazimierza Brandysa coraz rzadziej pojawiało się w oficjalnym obiegu literackim. Zajęło za to poczesne miejsce na czarnej liście cenzury. Pisarz skorzystał z przysługującego mu prawa do milczenia, zamiast kompromisu opłaconego lojalnością wobec władzy.
Od 1989 roku wydawnictwa, teatr i telewizja za zgodą pisarza odrabiają nieco zaległości w prezentowaniu jego dorobku. Na scenę trafiła "Sztuka konwersacji". Jerzy Markuszewski adaptował zaś dla Teatru Telewizji jeden z fragmentów prozy Brandysa znanej dotychczas jedynie czytelnikom pism bezdebitowych. Wybitny artysta, dyrektor teatru przybywa na oficjalne zaproszenie do Paryża. Program pobytu jest napięty, jednak bohater decyduje się na udzielenie wywiadu amerykańskiej dziennikarce. Spotkanie z panią King nie ma jednak nic wspólnego z rutynową wypowiedzią dla telewizji. Dla obojga staje się okazją do nawiązania autentycznego kontaktu emocjonalnego i odtworzenia więzi, do której zerwania przyczyniły się wydarzenia z naszej najnowszej historii: okres "Solidarności", stanu wojennego, fala emigracji lat osiemdziesiątych. Kazimierz Brandys stara się w swojej prozie zachować dystans, patrzeć na działania postaci beznamiętnie i obiektywnie. W telewizyjnej inscenizacji Jerzego Markuszewskiego nieco oschły, dokumentalny styl pisarza, wzbogaca się o nowe elementy. Pierwszym z nich jest fakt, że postaci głównego bohatera swojej twarzy i osobowości użyczył Gustaw Holoubek. Jego kreacja jest jak zwykle czymś więcej niż przedstawieniem postaci, wykreowanej przez autora. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PANI KING
AutorKazimierz Brandys
2024.06.06 00:48:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.