Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CHŁODNA JESIEŃ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1989
  • Premiera:
    1990. 02. 19
  • Barwny, 106 min

Sztuka, napisana na zamówienie Teatru TV, jest debiutem dramaturgicznym pisarza, który stał się "gwiazdą sezonu literackiego" po opublikowaniu pierwszej książki, tomu opowiadań historycznych "Powrót. Stankiewicz" (PIW 1984). Drugi zbiór opowiadań, o tematyce współczesnej, "Tylko chłód" (PIW 1987) ugruntował doskonałą opinię o autorze. Eustachy Rylski (ur.1945) wzbudził ogromne zainteresowanie - również jako "człowiek znikąd", nie związany ze środowiskiem literackim i początkowo deklarujący się jako "pisarz niedzielny". Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, ale żadnego wydziału nie ukończył, był robotnikiem budowlanym, referentem, instruktorem k-o. Zaczął pisać przed czterdziestką.
Bohaterem sztuki jest znakomity pisarz, Aleksander Rohatyński, obchodzący właśnie siedemdziesiąte urodziny. Jubilata odwiedza córka, przybywają z gratulacjami przedstawiciele władz. On sam zachowuje wyniosły dystans wobec otoczenia, rozkoszując się urokami chłodnej jesieni. Tymczasem w oficjalnych gabinetach jesienią 1980 roku robi się coraz gorącej. Czynniki państwowe i faktycznie rządzący aparat partyjny, które przez dziesięciolecia były dla pisarza hojnym mecenasem, oczekują, że pupil władzy opowie się teraz po właściwej stronie barykady. Towarzysz Sapielak oprócz życzeń jubileuszowych przywozi mgliste obietnice - Nagrody Nobla z Zachodu i "nagrody pocieszenia" ze Wschodu. W spektaklu Janusza Zaorskiego problem relacji między artystą a władzą wysuwa się na pierwszy plan, moje nawet bardziej niż w tekście Rylskiego (druk. "Dialog", nr 8/1989). Widzowie i recenzenci doszukiwali się w sztuce odniesień do autentycznych postaci - Andrzejewskiego, Putramenta, a przede wszystkim "ostatniego arystokraty polskiej literatury" Jarosława Iwaszkiewicza (tym bardziej że scenerię widowiska stanowił dworek w Stawisku). Jemu nabardziej, jeszcze za życia pisarza, wypominano dobrą komitywę z władzą. Tyrmand w swoim "Dzienniku 1954" pisał w tonie paszkwilu: "Dwór w Stawisku był wmontowany w historię: przywozi się tam dziś francuskich i włoskich idiotów, aby im pokazać, jak żyje w komunizmie pisarz postępowy, czyli taki, z którym władcy nie mają kłopotów, a same z niego korzyści..." Aleksander Rohatyński jest oczywiście postacią fikcyjną. To interesująca kreacja literacka - i wielka kreacja aktorska Gustawa Holoubka. W tej roli właśnie wybitny aktor powrócił do Teatru TV, po dziesięcioletniej nieobecności. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CHŁODNA JESIEŃ
AutorEustachy Rylski

Varia
pokaż

2024.03.01 00:41:23
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.