Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ÓSMY KRĄG

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 02. 14

Twórczość Włodzimierza Wysockiego i podobnych mu "nieprawomyślnych" poetów rosyjskich, przez długi czas zakazana, trafiła na sceny estradowe i teatralne. W Teatrze Polskim we Wrocławiu przygotowano w 1990 roku spektakl zatytułowany "Ósmy krąg", złożony z piosenek Wysockiego, Pasternaka, Rozenbauma, Galicza i innych poetów anonimowych. Inspiracją dla przedstawienia była pieśń Jacka Kaczmarskiego "Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego", napisana w roku 1980, tuż po tragicznej śmierci poety. "To moja droga z piekła do piekła" mówi bohater Epitafium i siedem razy przekracza zaklęte kręgi rzeczywistości, w której przyszło mu żyć. Siedem obrazów: syberyjskich zesłańców, podmiejskiej nędzy, upiornego miasta, zniewolonej sztuki, wódki-pocieszycielki, zdeptanej sprawiedliwości i moralnego upadku. Za ostatnim, ósmym piekielnym kręgiem jest samotność, rozpacz, gorycz i strach. I taka jest konstrukcja spektaklu. Towarowa, żelazna winda zwozi widzów siedem pięter w dół, zatrzymując się na każdym. Jest coraz śmieszniej i coraz straszniej, aż pozostaje dla nas, tylko dla nas krąg ostatni. Telewizyjne przeniesienie spektaklu zrealizowane jest techniką mieszaną: część zdjęć wykonano w plenerze, a część w teatrze, podczas przedstawienia. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ÓSMY KRAG
AutorBogusław Klimsa
2024.06.06 00:48:34
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.