Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NOC WALPURGII ALBO KROKI KOMANDORA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 11. 04
  • Barwny,127 min

Wieniedikt Jerofiejew pozostawił po sobie spuściznę niewielką: dwie powieści, nieukończone sztuki bez tytułów, parę wierszy, kilka esejów i jedną tragedię w pięciu aktach pod tytułem Noc Walpurgii albo Kroki Komandora. Pomimo niedużego dorobku to jeden najważniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich. "Wrażliwy inteligent wrzucony w tryby totalitarnej maszyny" - tak o nim pisano, traktując jego twórczość jako przerażające świadectwo miażdżącej siły systemu komunistycznego. Wienieczka, bohater poematu prozą Moskwa-Pietuszki - najwybitniejszego dzieła Jerofiejewa, od awansu przy układaniu kabla telefonicznego na lotnisku Szeremietiewo rozpoczął regularne staczanie się po nieszczęsnej pochyłości swojego życia. Alkoholizm Wieni, autodestruktywny sposób jego życia to jednak nie tylko choroba - to jedyny dostępny, bezsilny bunt przeciwko nieludzkiemu porządkowi świata, przeciwko powszechnemu strachowi i beznadziei.
Bohater Nocy Walpurgii... Guriew, z tych samych co Wienieczka powodów, trafia do szpitala psychiatrycznego. Rzeczywistość totalitarnego państwa nie toleruje nawet takich dziwnych, introwertycznych buntowników. Zamiast więzień dla moralnie i politycznie podejrzanych funduje im inne rozrywki: aminozynę, sulfazynę i ukrutkę (ścisłe zawijanie w mokre prześcieradło). "Co ja tu robię zdrowy niczym byk?" - zadaje sobie dramatyczne pytanie Guriew, czując że nie wytrzyma już długo i że jedyną drogą wyjścia dla rosyjskiego inteligenta pozostaje dumna samozagłada. Wraz z innymi pacjentami szpitala urządza orgiastyczną noc Walpurgii, której głównym bohaterem jest podstępnie zdobyty metanol. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NOC WALPURGII ALBO KROKI KOMANDORA
AutorWieniedikt Jerofiejew
PrzekładIrena Lewandowska

Nagrody
schowaj

2024.03.01 00:40:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.