Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UPIÓR W KUCHNI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1993. 09. 16
  • Barwny, 83 min

Komedia kryminalna utrzymana w klimacie czarnego humoru angielskiego, do złudzenia przypominająca najbardziej brytyjski z gatunków, wyszła spod pióra Janusza Majewskiego ukrywającego się pod pseudonimem Patrick G. Clark. Realizacja nawiązuje do złotego okresu słynnej "Kobry". Już w samym tytule twórcy spektaklu przywołują wcześniejszą wersję "Upiora w kuchni" (1976), z Zofią Mrozowską i Grażyną Staniszewską w rolach pań Collins, z Romanem Wilhelmim, Markiem Walczewskim i niezawodnymi funkcjonariuszami Scotland Yardu w osobach Jana Machulskiego i Wiktora Zborowskiego. Oczywiste są także skojarzenia z klasyczną komedią kryminalną "Arszenik i stare koronki" - ten tytuł wspomina zresztą wprost barman Bob, który akurat oglądał "Arszenik..." jako najlepsze antidotum na trywialne kłopoty dnia codziennego. Wszystkie wymienione spektakle cechuje mistrzowska realizacja; zwarta konstrukcja, zaskakujące puenty, świetne role.
"Upiór w kuchni" to niepodważalny dowód na to, że komedia przede wszystkim aktorami stoi. Tu znów, podobnie jak w "Arszeniku..." wspaniałą kreację stworzyła Irena Kwiatkowska. Zachwycającej manierami, urokiem osobistym i opanowaniem w krytycznych sytuacjach damy nikt nie posądziłby o niecne czyny - nikt poza niezdarnym i na pozór zupełnie pozbawionym inteligencji inspektorem policji. W rolach inspektora Hunta i jego przełożonego Fuddlera reżyser obsadził aktorów o wielkiej vis comica, Wiktora Zborowskiego i Krzysztofa Kowalewskiego. Zabawna komedia niesie też przewrotne przesłanie o szkodliwości oglądania telewizji. Tyle w niej teraz brutalności i frustracji, wiadomości o zbrodniach, seksie, wszelkiego rodzaju wynaturzeniach, że dystyngowane damy nie chcą jej oglądać. Z nudów lęgnie się zbrodnia. Pani Laura Collins i jej córka Cynthia, prowadzące cichy pensjonat na peryferiach spokojnego miasteczka, w niezwykły sposób urozmaicają sobie życie. W pensjonacie zjawia się właśnie mężczyzna o dość oryginalnym sposobie bycia, podający się za komiwojażera. Mike chce spędzić w willi "Lotus" spokojną noc. Mile ugoszczony przez obie panie nie przypuszcza, że za chwilę stanie się świadkiem i uczestnikiem przerażających i niezwykłych wydarzeń. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
UPIÓR W KUCHNI
AutorPatrick G. Clark (pseud.)
PrzekładJanusz Majewski (taka informacja pojawia się w napisach spektaklu; w rzeczywistości to sam Janusz Majewski - jako Patrick G. Clark - jest autorem sztuki)

UPIÓR W KUCHNI w internecie

Patrz także:
schowaj

  • 1976
    Spektakl telewizyjny / Patrick G. Clark (pseud.) / Janusz Majewski
2024.10.14 00:09:01
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.