Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIM PRZYJDZIE WIOSNA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1994. 03. 11
  • Barwny, 49 min

Wybór wierszy Jarosława Iwaszkiewicza, nazwany tytułem jednego z liryków - "Nim przyjdzie wiosna". Zanurzony "w morzu miłości do ludzi" poeta śni swój sen. Niczym w filmowym skrócie pokazuje on całe ludzkie życie - radości i smutki, gorycz samotności, dramat przemijania, ale także zachwyt nad urodą świata. "Posłuchaj słowa prostego mojego, bo już nikt inny tak tobie nie powie" - pisał Iwaszkiewicz w "Mapie pogody". Prostotę i klarowność poezji uwydatnia muzyka Andrzeja Żylisa. Wiersze recytuje Adam Hanuszkiewicz, śpiewają młodzi aktorzy z jego zespołu. Niemym "świadkiem" jest Stary Poeta - w spektaklu wykorzystano archiwalne, czarno-białe zdjęcia Iwaszkiewicza. "Więc po cóż nam - jak gwiazdom zagubionym w mroku - / Spalać się ogniem wiecznie, kiedy chłód nas czeka? / Po cóż świecą plejady i łzy w twoim oku, / Gdy je ogarnia czarna przemijania rzeka?..." Elegijny cykl "Plejady" (1942) pisany w czasie wojny i wydany na trzy lata przed śmiercią poety tom "Mapa pogody" (1977), którym autor jeszcze raz zaskoczył swoich czytelników - obrazują ogromne zróżnicowanie tej poezji.
Jarosław Iwaszkiewicz (1894- 1980), równie ceniony jako prozaik i jako poeta, pisał wiersze przez całe życie. Kierowała nim, jak mówił, "wiara w to, że ta gra słów i pojęć, dźwięków i rytmów potrafi ująć jakąś wielką ludzką treść i że potrafi wzruszenie powstające we mnie przekazać czytelnikowi". Jego twórczość ewoluowała od form kunsztownych do przejmującej prostoty. Od wewnętrznych niepokojów, lęków metafizycznych i dramatycznych pytań bez odpowiedzi do pełnego mądrości pogodzenia się z ludzką kondycją i pogodnego pożegnania ze światem. "...Bo sens nie w szarpaniu / Ani jest w radości, / Ale w cierpliwości / I wielkim czekaniu. / Niech cię więc nie zdziwią / Obłoki ni zorze, / Wszystko jest na chwilę / I wszystko jak morze..." A gdy nadejdzie czas, poeta rozkoszujący się życiem "jak wielkie, pobrudzone, zachwycone zwierzę" , smakujący wszystkie owoce świata - umie pozostawić to wszystko bez bólu. "...Tak się zapadam / jak w śniegu puchy / w jesienne liście / i tylko duchem / słucham i badam / czy noc nadchodzi, / czy świt się rodzi, / czy rzeczywiście? / I tylko przez sen / wyciągam ręce / - to mnie nie budzi, / nie chcę nic więcej - / bo wiem, że jestem / w nieskończoności, / w morzu miłości / do ludzi." [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Wiersze Jarosława Iwaszkiewicza
AutorJarosław Iwaszkiewicz
2024.06.06 00:47:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.