Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CHWILA SŁAWY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1993. 11. 01
  • 75 min

Polska prapremiera sztuki jednego z najznakomitszych współczesnych dramaturgów angielskich. Alan Ayckbourn większość swego życia spędził w teatrze. Był maszynistą ustawiającym dekoracje na scenie, aktorem ("aktorstwo mnie rzuciło" - stwierdził przekornie), reżyserem słuchowisk radiowych w BBC, autorem eksperymentującym z różnymi modami literackimi. Przyzwyczaił swoich widzów, że co roku jakaś nowa sztuka wchodzi na afisz - najpierw w Scarborough (jako dyrektor artystyczny Stephen - Joseph Theatre in - the - Round tutaj poddawał swoje dramaty pierwszej konfrontacji z widownią), potem w Londynie i na świecie (przełożono jego sztuki na dwadzieścia parę języków). Uznany za najpopularniejszego brytyjskiego komediopisarza od czasu Noéla Cowarda, święcił triumfy na West Endzie i Broadwayu. Przebojami scenicznymi były m.in. "Żarty na bok", "Tak między nami", "Farsa na trzy sypialnie", "Jak się kochają" czy "Wszystko jest względne" (tę komedię ma teraz w repertuarze warszawski Teatr Kwadrat). Niezrównany prześmiewca mentalności angielskiej klasy średniej, bez trudu trafia do publiczności w Stanach, Japonii, Niemczech, Meksyku... "Wszystkie moje sztuki zostały napisane tak, aby widz mógł się w nich rozpoznać" - wyznaje. Komiczny świat Ayckbourna ma jednak również stronę przykrą i bolesną. Zwłaszcza w późniejszych utworach pisarz odsłania ją z całą bezwzględnością.
W "Chwili sławy" mówi o niesprawiedliwości świata, zakłamaniu, mechanizmach manipulacji stosowanych przez współczesne media. Autor konfrontuje postawy dwóch bohaterów. Vic Parks był kiedyś zwyczajnym rabusiem. Teraz ma wszystko - sławę, pieniądze, willę z basenem, sukcesy zawodowe, udaną rodzinę. Douglas Beechey jest prowincjonalnym urzędnikiem bankowym. Bezdzietny, bez przyjaciół, żyje wraz z żoną w biedzie, na uboczu. Spotkanie dwóch panów, zaaranżowane na użytek telewizyjnego programu "Ich ścieżki się skrzyżowały", mogłoby mieć przebieg sensacyjny. 16 lat temu Vic podczas napadu trwale okaleczył żonę Douglasa, złamał obojgu życie. Do konfliktu jednak nie dochodzi. Skromny prowincjusz już dawno pogodził się ze swoim losem. Dziennikarka telewizyjna przekonana, że widzom należy się porcja sensacji, ucieka się do manipulacji. Nie obchodzi ją prawda czy sprawiedliwość. Telewizja kieruje własne "prawdy". Tutaj obraz świata wcale nie musi być prawdziwy. Byle był atrakcyjny. Los chce, aby Vica dosięgła ręka sprawiedliwości. I tak się stanie, choć nie ze sprawą Douglasa. Jednak medium telewizyjne nie może zniszczyć wizerunku bohatera. Musi nadal kreować prawdę - nieprawdę... Ireneusz Engler zrealizował spektakl we wnętrzach naturalnych, z właściwą dokumentalistom dbałością o realia świata, który odtwarza sztuka. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CHWILA SŁAWY
AutorAlan Ayckbourn
PrzekładElżbieta Jasińska
2024.06.06 00:47:45
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.