Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PUŁKOWNIK PTAK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2002
  • Premiera:
    2003. 05. 05
  • Barwny, 55 min

Sztuka współczesnego dramaturga bułgarskiego. Śmieszno-smutna opowieść o absurdzie życia i tragizmie kondycji współczesnego człowieka z Europy Wschodniej, o poszukiwaniu lepszego świata, o wyrywaniu się do - często iluzorycznej - wolności nowych czasów. Akcja toczy się w zapomnianym przez Boga i ludzi bułgarskim szpitalu psychiatrycznym, gdzie brakuje wszystkiego: leków, opału, żywności, personelu. W nadmiarze jest tylko ludzkiego cierpienia.
W tym dziwnym miejscu zjawia się pewnego dnia nowy Doktor, przysłany do prowincjonalnej filii szpitala Czterdziestu Męczenników, aby leczyć przebywających tam maniaków, schizofreników, kolekcjonerów psychoz i depresji. Doktor szybko odkrywa, że każdy z pacjentów wymyślił sobie własny świat, wykreował samego siebie i konsekwentnie trzyma się roli, by jakoś przetrwać. Kiro kleptoman stale krąży między współtowarzyszami niedoli, próbując ich okraść z czego się da. Nauczeni doświadczeniem, wszyscy omijają go dużym łukiem. Pepa Celniczka była kiedyś tirówką w pobliżu przejścia granicznego. Teraz wyobraża sobie, że jest w klasztorze i chce zostać drugą Matką Teresą. Dawud, żonaty Cygan, ojciec sześciorga dzieci, jest impotentem, ale obleśnie - i bezskutecznie - namawia Pepę, żeby na nowo uczyniła go mężczyzną. Matej o zmierzchu chowa się pod łóżko, żeby nikt go nie rozdeptał w ciemnościach, gdyż - jak twierdzi - jest bardzo malutki. Chaczo, głuchy aktor, dubbinguje lektorów dziennika telewizyjnego, ponieważ aparat ma popsuty głośnik. Codziennie mówi ten sam tekst o pomocy humanitarnej dla Bałkanów, bo też i relacje z wojny co dnia wyglądają tak samo. Pułkownik Fietisow, pół Rosjanin pół Bułgar, od dawna nie odezwał się ani słowem. Przyłapawszy żonę na zdradzie, popadł w głęboką depresję.
Nieoczekiwanie wydarza się coś, co całkowicie odmienia życie tej garstki ludzi. Wojska NATO pomyliły strefę zrzutu i zamiast do walczącej Bośni paki z jedzeniem i mundurami wojskowymi trafiają na teren Bułgarii, w bezpośrednie sąsiedztwo szpitala. Pułkownik przywdziewa mundur, gromadzi podkomendnych, przywraca dystynkcje i rangi. Zaprowadza wojskowy ład, musztruje, rozkazuje. Siła ducha Fietisowa, który nagle odzyskał sens istnienia, ku zaskoczeniu Doktora budzi chęć działania także w innych. Stają się karni, zdyscyplinowani, odrzucają ochronny pancerz choroby.
Pułkownik wierzy, że instytucje nadają światu sens. Miesza realne i wyimaginowane, możliwe i nieprawdopodobne. Wprawdzie świat zewnętrzny też jest w pojęciu Pułkownika zwariowany, ale daje nadzieję na wyrwanie się z nicości. Pacjenci szpitala tworzą niezależną enklawę i chcą wystąpić do ONZ o przyłączenie jej do struktur europejskich. Do przesłania not dyplomatycznych w tej sprawie postanawiają wykorzystać przelatujące nad szpitalem ptaki. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PUŁKOWNIK PTAK
AutorChristo Bojczew
PrzekładHanna Karpińska

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 00:46:31
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.