Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIĘĆDZIESIĄT DUKATÓW

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1987
  • Premiera:
    1988. 02. 15
  • Barwny, 104 min

Na mocy porozumień Kongresu Wiedeńskiego, zawartych pomiędzy Rosją, Austrią i Prusami, Kraków miał po wsze czasy pozostać Wolnym Miastem, niepodległym i neutralnym. Minęło 21 lat i po traktacie został tylko świstek papieru. Dlaczego tak się stało, przedstawia dramat Jerzego Lohmana. Spektakl telewizyjny, nadany po raz pierwszy w 1988 r., był prapremierą sztuki opublikowanej w 1982 r. w "Dialogu".
Rok 1836. Do Krakowa przybywają liczni powstańcy i uchodźcy polityczni. Senat miasta ma obowiązek deportować ich do Francji lub Ameryki, uważanej wówczas za kraj dziki i barbarzyński. Senatorowie nie spieszą się jednak z wydalaniem osób niewygodnych dla zaborców. Jednym z powodów ich kunktatorstwa jest strach przed reakcją ludności, która niemal codziennie organizuje msze i manifestacje patriotyczne. W mieście ścierają się dwie postawy. Jedna to otwarta wrogość wobec zaborców. Zwolennicy drugiej uważają, że trzeba być lojalnym wobec "opiekuńczych" mocarstw. Reprezentantem tej ostatniej opcji jest senator Górski - główna postać sztuki. Ludność miasta już dawno ochrzciła go mianem zdrajcy. Górski uważa jednak, że szacunek do własnego monarchy to dla szlachcica kwestia honoru. Ale lojalność dygnitarza ma jeszcze inne, bardziej przyziemne przyczyny. Senator ma bowiem poważne kłopoty finansowe. Postanowił otworzyć zakład przemysłowy i przeliczył się z kosztami. Aby dokończyć inwestycję, niezbędna jest koncesja rządowa na dostawy dla armii austriackiej. Bohater musi dokonać ostatecznego wyboru. (TVP)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PIĘĆDZIESIĄT DUKATÓW
AutorJerzy Lohman
2024.06.06 00:46:19
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.