PIĘĆDZIESIĄT DUKATÓW
- Spektakl telewizyjny
- Rok produkcji:1987
- Premiera:1988. 02. 15
- Barwny, 104 min
Na mocy porozumień Kongresu Wiedeńskiego, zawartych pomiędzy Rosją, Austrią i Prusami, Kraków miał po wsze czasy pozostać Wolnym Miastem, niepodległym i neutralnym. Minęło 21 lat i po traktacie został tylko świstek papieru. Dlaczego tak się stało, przedstawia dramat Jerzego Lohmana. Spektakl telewizyjny, nadany po raz pierwszy w 1988 r., był prapremierą sztuki opublikowanej w 1982 r. w "Dialogu".
Rok 1836. Do Krakowa przybywają liczni powstańcy i uchodźcy polityczni. Senat miasta ma obowiązek deportować ich do Francji lub Ameryki, uważanej wówczas za kraj dziki i barbarzyński. Senatorowie nie spieszą się jednak z wydalaniem osób niewygodnych dla zaborców. Jednym z powodów ich kunktatorstwa jest strach przed reakcją ludności, która niemal codziennie organizuje msze i manifestacje patriotyczne. W mieście ścierają się dwie postawy. Jedna to otwarta wrogość wobec zaborców. Zwolennicy drugiej uważają, że trzeba być lojalnym wobec "opiekuńczych" mocarstw. Reprezentantem tej ostatniej opcji jest senator Górski - główna postać sztuki. Ludność miasta już dawno ochrzciła go mianem zdrajcy. Górski uważa jednak, że szacunek do własnego monarchy to dla szlachcica kwestia honoru. Ale lojalność dygnitarza ma jeszcze inne, bardziej przyziemne przyczyny. Senator ma bowiem poważne kłopoty finansowe. Postanowił otworzyć zakład przemysłowy i przeliczył się z kosztami. Aby dokończyć inwestycję, niezbędna jest koncesja rządowa na dostawy dla armii austriackiej. Bohater musi dokonać ostatecznego wyboru. (TVP)
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Asystent reżysera
- Inscenizacja
- Realizacja telewizyjna
- Operator kamery
- Reżyseria światła
- Scenografia
- Asystent scenografa
- Kostiumy
- Muzyka
- Dźwięk
- Charakteryzacja
- Redakcja
- Inżynier wozu
- Kierownictwo produkcji
- Produkcja
- Obsada aktorskasenator GórskisenatorowaAnetkahrabia - powstaniecNowickiLiehmangenerałowa DembińskadamadamapannaJolanta GrudzieńpannaGrażyna Pasierbiewiczpannadygnitarzdygnitarzdygnitarzszlachcicszlachcicszlachcicpanpanpanmłody panpanpanlokajpan; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
PIĘĆDZIESIĄT DUKATÓW | |
Autor | Jerzy Lohman |