Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

EDWARD II

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2002
  • Premiera:
    2003. 04. 07
  • Barwny, 62 min

    Zdjęcia zrealizowano w kościele pokamedulskim w Lasku Bielańskim w Warszawie.

Jest rok 1307. Po śmierci ojca Edward II zasiada na tronie Anglii i natychmiast wzywa do Londynu swego wygnanego wcześniej kochanka, Gastona. Lordowie, którzy poprzysięgli, że noga młodego Francuza nie postanie w Anglii, nie kryją oburzenia. Edward jednak oświadcza, że zmusi ich do posłuszeństwa. Gaston przybywa na dwór. Król obsypuje godnościami pochodzącego z plebsu młodzieńca. Możnowładcy zawiązują spisek. Wzgardzona, poniżona królowa Isabella początkowo od zamieszek i buntów woli, by małżonek zabawiał się z kochankiem, potem jednak staje po stronie feudałów, którym udaje się zmusić Edwarda do podpisania dekretu skazującego Gastona na wygnanie. Podpisawszy dokument, król wysyła młodzieńca do Irlandii i snuje plany zemsty. Lud dworuje sobie z króla. Francuzi zajmują Normandię. Edward nie przejmuje się tym, obchodzi go przede wszystkim los faworyta i własne uczucia. Prosi Isabellę, by wstawiła się u możnowładców za jego kochankiem. Królowa ulega i lordowie wyrok banicji cofają, lecz po to, by znienawidzonego Gastona ostatecznie zgładzić. Z tej próby sił Edward wychodzi pokonany. Traci nie tylko ukochanego, lecz musi abdykować na rzecz swego syna. Z chwilą ustąpienia z tronu zostaje uwięziony, a następnie zabity. Christopher Marlowe, angielski poeta i najwybitniejszy obok Szekspira dramaturg epoki elżbietańskiej, opowiedział tę historię w scenicznym arcydziele, wystawionym po raz pierwszy w Polsce w 1964 roku. Po mistrzowsku skondensował czas, nadając akcji ogromną dynamikę i wspaniale przesycił ją wręcz kipiącymi uczuciami. Miłość i nienawiść, urażona duma i ambicje, żądza władzy i pohańbienie, szacunek i pogarda, pragnienie szczęścia i względy racji stanu splatają się w całość nieodwołalnie prowadzącą do tragedii.
Pierwsza realizacja dzieła Marlowe'a w Teatrze Telewizji odznacza się szczególnymi środkami wyrazu. Spektakl zrealizowano w surowych wnętrzach kościoła pokamedulskiego w Warszawie. Grube, chropawe mury, maleńkie okienka, kamienne posadzki i żadnych sprzętów. Pośród tych murów potężnieją głosy, kroki i łoskot toczonych po podłodze kul do gry, który podkreśla dramatyzm wydarzeń i zapowiada nieuchronność losu. Polski tekst Jerzego S. Sito brzmi świetnie. Cały zespół aktorów gra bardzo dobrze. A praca kamer w piękny sposób pokazuje wydarzenia i ich bohaterów. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
EDWARD II
AutorChristopher Marlowe
PrzekładJerzy S. Sito

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 2003
    Nagroda im. Stefana Treugutta
    przyznana przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych; za osiągnięcia w teatrze tv, w szczególności za spektakl...
  • 2003
    Nagroda im. Stefana Treugutta
2024.06.06 00:46:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.