Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ASZANTKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 05. 02
  • Barwny, 98 min

Termin "Aszantka" wywodzi się od nazwy murzyńskiego plemienia Aszanti, które w XIX wieku uchodziło za najbardziej dorodne w zachodniej Afryce. Władka - centralna postać sztuki ma w sobie coś z "dzikuski". Łączy czar egzotyki z manierami warszawskiego dziecka ulicy. Jej głupota i lekkomyślność nie przeszkadzają jednak Edmundowi Łońskiemu - zamożnemu właścicielowi ziemskiemu, lubiącemu erotyczne przygody. Władkę "poleca" mu baron Kręcki, "łowca talentów" do najstarszego zawodu świata. Niecodzienna uroda Władki na tyle fascynuje Łońskiego, że wiąże się z dziewczyną na dłużej. Nie wyjdzie mu to jednak na dobre.
"Aszantkę" zalicza się do najlepszych sztuk Włodzimierza Perzyńskiego. Julian Krzyżanowski określił ją nawet mianem "jedynej polskiej komedii na temat półświatka, roszczącej sobie prawo do dzieła klasycznego". Obecnie utwór ten zaliczany bywa do tzw. małej klasyki polskiej dramaturgii. Powodzenie dramatu na początku XX wieku sprawiło, że powstała nawet jego wersja kinowa. Zrealizowany w 1912 roku film Aleksandra Hertza nosił tytuł "Wykolejeni" (wyświetlano go także jako "Aszantkę" i "Historię jakich wiele"). Scenarzysta potraktował sztukę Perzyńskiego dość swobodnie, może również dlatego film furory nie zrobił. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ASZANTKA
Komedia
AutorWłodzimierz Perzyński

Patrz także:
schowaj

  • 1913
    Film fabularny / Kazimierz Kamiński
  • 1966
    Spektakl telewizyjny / Włodzimierz Perzyński / Stanisław Brejdygant
  • 1987
    Spektakl telewizyjny / Włodzimierz Perzyński / Ignacy Gogolewski
  • 2019
    Spektakl telewizyjny / Włodzimierz Perzyński / Jarosław Tumidajski
2024.06.18 00:33:20
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.