Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZESTRZEŃ SMUTKU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2002
  • Premiera:
    2003. 02. 10
  • Barwny, 72 min

Sztuka brytyjskiego dramaturga i reżysera Davida Hare powstała na kanwie dramatu "Korowód" austriackiego pisarza przełomu XIX i XX w. Arthura Schnitzlera. Jej tematem jest współczesny obyczaj erotyczny, stosunki damsko-męskie w różnych konfiguracjach społecznych, często na styku odmiennych środowisk, mentalności i stylów życia. Pragnienie przygody miesza się tu z autentyczną potrzebą uczucia, chęć zabawienia się z dążeniem do awansu społecznego, szczerość i naturalność z wyrachowaniem i pozą.
W różnych okolicznościach i miejscach dochodzi więc do aktu seksualnego między prostytutką i młodym, osiłkowatym taksówkarzem, który korzysta z okazji, by zniknąć pośpiesznie nie płacąc nawet za usługę; tymże taksówkarzem a młodą, naiwną służącą, która zakochuje się w nim, być może po trosze z wzajemnością; między służącą w bogatym domu a studentem, synem gospodarzy, który w ostatniej chwili rezygnuje ze spełnienia wystraszony dzwonkiem do drzwi; studentem i atrakcyjną mężatką, która okazuje się zaniedbywaną i znudzoną żoną znanego polityka, członka rządu. Ów polityk nawet nie podejrzewa, że jego przykładna żona mogłaby go zdradzać, bo przecież nikt przyzwoity nie zadawałby się z mężatką, poza tym on w pełni ją zaspokaja, a przynajmniej tak mu się wydaje. Sam wdaje się jednak w romans z nastolatką, narkomanką z pijackiej rodziny. Jej młodość i świeżość stanowią na tyle ważny atut, że gotów jest kupić dziewczynie garsonierę i uczynić z niej swoją utrzymankę, pod warunkiem, że nastolatka potrafi zachować ich związek w tajemnicy. Młodą dziewczyną interesuje się z kolei znany i ceniony dramatopisarz. Wyrafinowanego intelektualistę urzeka jej prostota i naiwność. Dziewczyna liczy na coś więcej niż przelotna znajomość, ale on nie wyobraża sobie jej na stałe u swego boku. Co innego piękna, sławna aktorka grywająca w jego sztukach. Ta jednak żąda i wymaga. Jednym z jej wielbicieli jest pewien arystokrata. Wysublimowany w swych gustach, zarazem znudzony i nonszalancki. To o niego trzeba zabiegać, ale i on u boku aktorki musi stale "trzymać fason". Co innego przygodnie poznana prostytutka. Daleko by zaszła, gdyby nie była tym, kim jest - mówi jej arystokrata na pocieszenie. A tak zniknie rano, wróci na swoje stałe miejsce pod mostem, gdzie będzie czekać na kolejnych klientów w typie bezceremonialnych taksówkarzy.
Od strony aktorskiego rzemiosła "Przestrzeń smutku" to prawdziwy popis dwojga aktorów: Dominiki Ostałowskiej i Wojciecha Malajkata. W dziesięciu krótkich scenkach grają postaci zróżnicowane wiekowo, społecznie, mówiące w odmienny sposób, wyglądające za każdym razem inaczej. We wszystkich historyjkach jednakowo sugestywni, autentyczni - potwierdzają swoją klasę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PRZESTRZEŃ SMUTKU
AutorDavid Hare
PrzekładMałgorzata Semil
na podstawie "Korowodu" Arthura Schnitzlera
2024.03.01 00:37:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.