Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SĘDZIOWIE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Barwny, 60 min

Drugi obok "Klątwy" dramat współczesny w dorobku Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907). Osnową tragedii stało się prawdziwe zdarzenie, o którym donosiły kroniki sądowe w roku 1899. Pierwsze szkice utworu powstały tuż po procesie o zabójstwo Jewdochy, służącej u Żyda, karczmarza z Jabłonicy. Autor nie zdecydował się jednak na opublikowanie tekstu, powrócił do niego dopiero na kilka miesięcy przed śmiercią. Z pierwszej wersji pozostały fragmenty wierszowane, w 1907 r. dopisał partie prozą. Wkrótce po ukazaniu się drukiem sztukę wystawiły czołowe polskie teatry. W prapremierze wileńskiej wystąpił Juliusz Osterwa, w innych przedstawieniach grali najwięksi aktorzy początku wieku. Z inscenizacji współczesnych do najsłynniejszych należy propozycja Konrada Swinarskiego - przedstawienie w Starym Teatrze z roku 1968 i jego sfilmowana wersja prezentowana w Studiu Teatralnym Dwójki w 1974 roku. Jerzy Trela, który u Swinarskiego grał Natana, w spektaklu Cezarego Nowickiego występuje jako Samuel.
Obecna inscenizacja, zrealizowana w pięknej, stylowej scenografii, w naturalnym wnętrzu, wydobywa uniwersalność poszukiwań Wyspiańskiego. Stary i Nowy Testament, szabasowe świece i Najświętszy Sakrament są znakami sygnalizującymi tragizm ludzkiego losu w wymiarze religijnym i doczesnym. "Sędziowie" zawierają specyficzną dla dramatopisarza religijną koncepcję tragizmu - kara zesłana przez Boga na Samuela, śmierć niewinnego syna, nie jest w naszym pojęciu sprawiedliwa, sądy ludzkie i boskie są całkowicie niewspółmierne. Kara w wymiarze doczesnym to tragedia człowieka złamanego bólem i osamotnionego w swoim cierpieniu. Stary Żyd Samuel ma dwóch synów - starszego Natana, który pomaga ojcu w nie do końca czystych interesach, i Joasa, małego skrzypka, dziecko dobre, wrażliwe, natchnione mądrością. Spokój ich egzystencji burzy pojawienie się Dziada, ojca posługaczki Jewdochy, którego Samuel lichwiarskimi pożyczkami wyzuł z majątku i wtrącił do więzienia. Samuel i Natan, który swego czasu uwiódł Jewdochę i skłonił pohańbioną do dzieciobójstwa, z premedytacją planują zbrodnię, by zatrzeć ślady swoich wcześniejszych występków. Gdy w karczmie zjawia się żołnierz-urlopnik, Natan podsuwa mu pistolet, potem prowokuje bójkę. Śmiertelny strzał godzi w dziewczynę. Przed sądem starszy syn Samuela obarcza winą brata Jewdochy. Prawdziwego winowajcę wskazuje mały Joas, jedyny sprawiedliwy przed ludźmi i Bogiem. Ze słowami "on zbrodzień" umiera. Rozpaczającego nad ciałem syna Samuela w milczeniu mijają sędziowie, bezradni wobec ogromu nieszczęścia i boskich wyroków. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SĘDZIOWIE
Dramat
AutorStanisław Wyspiański

Patrz także:
schowaj

  • 1911
    Film fabularny / Stanisław Knake-Zawadzki
  • 1957
    Spektakl telewizyjny / Stanisław Wyspiański / Maryna Broniewska
  • 1974
    Film fabularny - telewizyjny / Konrad Swinarski
  • 2007
    Spektakl telewizyjny / Stanisław Wyspiański / Jerzy Grzegorzewski
2024.06.06 00:45:13
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.