Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RAMDAM

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • 44 min

Telewizyjna wersja przedstawienia zrealizowanego przez Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, według sztuki teatralnej francuskiego autora Philippe'a Dorina "Ramdam. Gadające lustro". Opowiedziana tu historia jest niezwykle prosta. Handlarka Dźwięków Lumpa spotyka się ze swym alter ego - Echem. Spotkanie zmienia się w swoisty pojedynek. W rezultacie w burzliwym, ale też bardzo samotnym życiu Lumpy pojawia się odrobina spokoju i przyjaźni. Jednak w tym widowisku istotna jest nie tyle anegdota, co tajemnicza, wyeksponowana poprzez obraz i ruch, emocjonalna więź pomiędzy dwoma bohaterkami. Ich wzajemne kontakty oscylują między nienawiścią i przyjaźnią. W poetyckich obrazach wyrażona jest potrzeba posiadania kogoś bliskiego, ale także konieczność wsłuchiwania się w siebie, by zrozumieć, co jest nam naprawdę potrzebne do szczęścia. Ze spotkania bohaterek na granicy bezładu i harmonii, nieokiełznanej wolności dźwięków i ich uporządkowania - zrodzi się muzyka. "To nie dzieci mnie inspirują. To ten dzieciak, który jest we mnie. Przychodzi mi do głowy jakiś pomysł, jakaś myśl i próbuję na tej podstawie konstruować jakąś historię. Wcale nie myślę o tym, że ma to być przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Przeciwnie, moje historie mogą być przeznaczone również dla dorosłych" - stwierdził Philippe Dorin w wywiadzie. "Ramdam" również to okazja do spotkania ze sztuką, która posługuje się nowoczesnymi środkami wyrazu, nie stroniąc od formalnej zabawy z dźwiękiem i z językiem, zwłaszcza w jego warstwie dźwiękonaśladowaczej. Interesujące przesłanie sztuki prowokuje do przemyśleń, a niezwykła atmosfera tajemniczości pobudza wyobraźnię. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
RAMDAM
AutorPhilippe Dorin
PrzekładEwa Umińska-Plisenko
2024.06.06 00:45:13
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.