Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRYSTYNA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 02. 05
  • 77 min

Burzliwe życie królowej Szwecji i liczne miłosne podboje były wymarzonym materiałem na scenariusz. Najsłynniejszą "Królową Krystyną" w dziejach kina pozostanie Greta Garbo, legendarna heroina filmu Roubena Mamouliana z 1933 r. Współcześnie wcieliła się w tę postać Liv Ullman ("The Abdication", 1974). Oczywiście, w filmowych romansach historycznych więcej było romantyczności niż "historyczności". Psychologiczny portret królowej Krystyny w dramacie Augusta Strindberga (1849-1912) też pozostaje w dość luźnym związku z przekazami historii. Było to zresztą zgodne z kryteriami wyznawanymi przez autora, który niejednokrotnie wypowiadał się o teatrze jako twórca świadomy jego podstaw teoretycznych. W eseju o dramacie historycznym podkreślał, że w historii ceni przede wszystkim dokument psychologiczny, a znajduje go raczej w wersjach popularnych niż w akademickim obiektywizmie faktografii. Napisana w 1903 r. "Kristina" należy do grupy dramatów historycznych, które można wyodrębnić w imponującej (ponad 60 sztuk) spuściźnie Strindberga. Większość z nich pochodzi z okresu 1899-1903, kiedy to autor z niezwykłą intensywnością sięgał do historii narodowej. Z powstałej w tym czteroleciu serii historycznej wielką popularność w Szwecji zdobył "Gustaw Waza", a rozgłos światowy - "Eryk XIV". "Krystyna", wystawiana też pod tytułem "Królowa Krystyna", jest sztuką mniej znaną. Historyczna Krystyna, ostatnia ze szwedzkiej linii Wazów, opiekunka nauk i sztuk pięknych, zasiadała na tronie Szwecji od 1632 do 1654 roku.
Dramat Strindberga ukazuje córkę walecznego, wsławionego mężnymi czynami i śmiercią na polu chwały Gustawa II Adolfa - w momencie poprzedzającym jej abdykację na rzecz Karola X Gustawa. Królowa jest uwikłana w sieć uczuć i miłostek. Korona jest dla niej ciężarem, nie źródłem szczęścia. Nie chce pamiętać o tym, że władca winien rządzić swym państwem mądrze i z myślą o swoim ludzie. Jest przede wszystkim kobietą i nade wszystko pragnie żyć miłością. Jest w tej Krystynie coś z dziecka - duża naiwność i zarazem duże okrucieństwo. Gra, którą prowadzi, służy głównie spełnianiu jej własnych zachcianek. Strindbergowski dramat, w którym na czoło wysuwa się psychologiczny wizerunek niezwykłej kobiety, jest jednocześnie aktualną w każdej epoce lekcją historii. Obserwujemy, jak rządy "nie tych co potrzeba" skazują na zgubę cały naród. A narodowi nie pozostaje nic innego, jak milcząco czekać na nowego władcę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KRYSTYNA
AutorAugust Strindberg
PrzekładZygmunt Łanowski

Patrz także:
schowaj

  • 1980
    Spektakl telewizyjny / August Strindberg / Ryszard Major
2024.06.06 00:45:03
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.