Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

INNE CZASY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 09. 23
  • 81 min

"Lubię pisać o człowieku uwikłanym w problemy moralne" - podkreślał wielokrotnie Ronald Harwood. Rzeczywiście, jego najlepsze utwory to quasitraktaty o skomplikowanych związkach moralności z polityką, sztuką czy wreszcie zwykłym, codziennym życiem. Najbardziej zapadający w pamięć bohaterowie Harwooda to osoby postawione przed trudnymi wyborami, niejednokrotnie ważącymi na całym ich losie. Penetrowanie ich sumień, drążenie gnębiących je wątpliwości stało się specjalnością autora "Garderobianego". Ronald Harwood, z pochodzenia Żyd, mimo że urodził się w Cape Town w Południowej Afryce, nie czuje zbyt silnej więzi z tym miastem. Niemal każdy członek jego rodziny pochodzi z innego kraju. Ojciec Harwooda był rodem z Litwy, matka z Londynu, dziadkowie spod Warszawy, żona zaś wywodzi się ze środowiska białych rosyjskich emigrantów. Dlatego sam Harwood mówi, że jego duchową ojczyzną jest Europa i kultura basenu śródziemnomorskiego. Przypomnienie początków biografii pisarza wydaje się konieczne w kontekście sztuki "Another Time" ("Inne czasy"). Jej bohaterami są bowiem jego rodzice i on sam, choć oczywiście ich losy i zachowania zostały artystycznie przetworzone dla potrzeb sceny.
Autor podzielił dramat na dwie części. Akcja pierwszej toczy się w Cape Town w latach pięćdziesiątych. Małżeństwo Ike'a i Belle od lat niszczą kłótnie, wzajemne pretensje i urazy. Rozgoryczenie i wściekłość Belle wywołuje egoizm męża, który na skutek załamania nerwowego po śmierci matki doznał częściowego paraliżu. Od tego czasu nie potrafi nie tylko znaleźć pracy, ale i zapanować nad emocjami. Utrzymywany i upokarzany przez żonę nie ma sił, by odzyskać jej szacunek. Targany na przemian przez gniew i rozpacz pogrąża się coraz bardziej także w oczach syna Leonarda. W jego stosunek do ojca wkradają się politowanie i pogarda. Punktem zwrotnym w życiu rodziny jest dzień, w którym Leonard oświadcza, że nauczyciel muzyki radzi mu wyjazd za granicę. Zarówno ojciec, jak i matka przeczuwają, że ich syn jest nieprzeciętnie uzdolniony. Pojawia się jednak problem, skąd wziąć pieniądze na podróż. Akcja drugiej części dramatu rozgrywa się po trzydziestu pięciu latach w Londynie. Leonard, który jest już słynnym pianistą nagrywa płytę w studiu. Towarzyszy mu syn Jeremy. Odwiedza ich Belle wraz siostrą i bratem. Wizyta ta staje się punktem wyjścia do wspomnień i próby oceny życia każdego z bohaterów. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
INNE CZASY
AutorRonald Harwood
PrzekładMichał Ronikier
2024.06.06 00:44:49
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.