Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HORSZTYŃSKI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 03. 04
  • Barwny, 106 min

    Lokacje: zamek w Oporowie.

"Bóg wie, dla kogo piszę i kiedy wydrukuję. Zdaje mi się, że piszę zupełnie dla siebie i stąd więcej może będzie naturalności (...) Kiedyś to wszystko - ktoś - wyda na świat..." - donosił poeta w liście do matki z Genewy w 1835 r., w trakcie pracy nad dziełem. I były to słowa prorocze, Juliusz Słowacki (1809-49) nigdy nie ukończył tego dramatu. Z rękopisu, który zresztą nie zachował się w całości, opublikował go dopiero w 1866 r. Antoni Małecki i nie nazwaną przez poetę tragedię zatytułował "Horsztyński". Od prapremiery dramatu w teatrze krakowskim za dyrekcji Koźmiana w 1878 r. grali w "Horsztyńskim" najwybitniejsi aktorzy sceny polskiej. "Rzecz dzieje się na Litwie w roku 1794".
W pałacu, w wiejskiej posiadłości hetmana litewskiego Szymona Kossakowskiego (piękne naturalne wnętrza i plenery) trwa uczta, lecz nie uczestniczą w niej jego dzieci, Amelia i pierworodny syn Szczęsny. Amelia próbuje nakłonić brata, by uczynił swe życie bardziej użytecznym, a nade wszystko zmienił swój stosunek do ojca, wszak to dobry i wielki człowiek, który "podpiera spróchniały tron Stanisława Augusta". Szczęsny głowę ma zaprzątniętą czym innym. Dworzanie Hetmana plotkują, że młody panicz kocha się skrycie w pani Horsztyńskiej, żonie dawnego konfederata barskiego, któremu Moskale wykapali gromnicami oczy. Gdy Horsztyński opowiada o tamtych dramatycznych wydarzeniach, jego ukochana Sally i ulubiony "Sowizdrzał" Szczęsny prowadzą między sobą subtelną grę spojrzeń, gestów, aluzji. Do Hetmana Kossakowskiego dociera wiadomość o domniemanym romansie syna z żoną znienawidzonego sąsiada. Zjawia się w domu Horsztyńskiego, obaj wyrzucają sobie winy sprzed lat - zdradę Hetmana, który przeszedł do obozu politycznych przeciwników konfederacji barskiej, i osobistą zdradę Horsztyńskiego, który uwiódł Kossakowskiemu żonę, a jej "hańba" żyje nadal w jego domu i nazywa się jego córką. Hetman szuka zemsty, zapowiada, że odbierze Horsztyńskiemu majątek za długi. Horsztyński postanawia opublikować będące w jego posiadaniu tajne dokumenty kompromitujące zdrajcę narodu. Dla siebie pragnie tylko spokoju, który może przynieść jedynie śmierć. Nienawiść starych nieprzyjaciół kładzie się tragicznym cieniem na życiu młodych. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
HORSZTYŃSKI
Dramat
AutorJuliusz Słowacki

Patrz także:
schowaj

  • 1963
    Spektakl telewizyjny / Juliusz Słowacki / Andrzej Witkowski
  • 1966
    Spektakl telewizyjny / Juliusz Słowacki / Jerzy Kreczmar
  • 1969
    Spektakl telewizyjny / Juliusz Słowacki / Ireneusz Kanicki
  • 1975
    Spektakl telewizyjny / Juliusz Słowacki / Ignacy Gogolewski
2024.06.06 00:44:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.