Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ANIOŁ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 04. 13
  • 43 min

Nie zapraszano go na salony, raczej można go było spotkać w podrzędnych knajpkach i bistrach, rozmawiającego z przygodnymi znajomymi - niezwykły dar opowiadania zjednywał mu chętnych słuchaczy. Żył skromnie, chodził w poszarpanych swetrach, często bez skarpet. Pierre Gripari (1925-90), syn emigrantów w drugim pokoleniu (ojciec był Grekiem, matka Normandką), był niesłychanie skomplikowaną osobowością. Uwielbiał matkę, nienawidził ojca, co wyznał w swojej autobiografii "Pierrot la lune". W tej książce, opublikowanej w 1963 r., po raz pierwszy przyznał się także do swego homoseksualizmu i mizoginizmu, patologicznej odrazy do kobiet. Człowiek ogromnej wiedzy, błyskotliwy erudyta, z maestrią odwoływał się w swojej twórczości do skarbnicy światowej literatury, sztuki i kultury, często adaptował popularne tematy i wątki ludowe ("Mademoiselle Scarabée", "Sadko", "Histoire russe" i in.). Pisał powieści, sztuki, poematy, eseje oraz pełne humoru bajki dla dzieci. Jego twórczość dla dorosłych nie odniosła nigdy prawdziwie wielkiego sukcesu, stosunkowo największy rozgłos zyskał wystawiony w 1962 r. "Porucznik Tenant". Najwdzięczniejszą jego publicznościa były dzieci, "Opowieści z ulicy Broca" ("Contes de la rue Broca") przetłumaczono na wiele języków, sprzedano w setkach tysięcy egzemplarzy.
Dwie jednoaktówki, które składają się na ten spektakl, mają moralizatorskie pointy i wdzięk oświeceniowych przypowiastek filozoficznych. "Osioł" w reżyserii Cezarego Nowickiego to przewrotna opowieść o mężu, który postanowił sprzedać własną żonę. Ponieważ jego zdaniem, jak na kobietę jest strasznie brzydka, zamierza sprzedać ją jako osła. Głośno zachwala swój "towar", wreszcie trafia się klient, zaintrygowany osobliwym wyglądem "zwierzęcia". Dopytuje się, dlaczego ma takie małe uszy, ludzkie nogi i ręce, a sprytny chłop na wszystko umie znaleźć odpowiedź. Dobijają targu, lecz wynegocjonowana cena mężowi wciąż wydaje się za niska. Próbuje jeszcze jednego fortelu - i koło fortuny wykonuje niekorzystny dla chciwca obrót. Bohaterem drugiej opowiastki w reżyserii Andrzeja Maja jest Anioł, który podczas niefortunnego upadku na Ziemię zgubił skrzydła. Bez skrzydeł nie może wrócić w niebiańskie przestrzenie, szuka ich wszędzie, wreszcie krótkofalówką łaczy się z centralą w raju. Wszystkowiedzący informuje pechowego funkcjonariusza nr 15700, kto znalazł zgubę, dzięki czemu Anioł dociera do małego Piotrusia. Lecz to nie on, a jego tata ma teraz skrzydła i gotów jest oddać je za wysoką nagrodę. Tata ma tupet, ułożył całą listę coraz bardziej wygórowanych żądań, na wszelki wypadek dał ją synowi, bo przecież dziecku Anioł krzywdy nie zrobi, nawet jeśli się zdenerwuje. Ostatnie życzenie wprawia Anioła w osłupienie - tata chce zostać Panem Bogiem. I jak w bajce o złotej rybce, spełnia się wszystko, nawet to, czego nikt nie przewidział. I pozostają w zadumie - Anioł, chłopiec i widzowie przed telewizorami. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ANIOŁ
AutorPierre Gripari
PrzekładBarbara Grzegorzewska
Pierwowzór
OSIOŁ
AutorPierre Gripari
PrzekładBarbara Grzegorzewska

OSIOŁ

  • Część

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

ANIOŁ

  • Część

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 00:43:51
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.