Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻYWOT WOWRY WŚRÓD ŻYWOTÓW ŚWIĘTYCH

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 05. 05
  • 41 min

Telewizyjna wersja spektaklu przygotowanego przez Państwowy Teatr Lalek "Rabcio" z Rabki, nagrodzonego podczas II Spotkań Teatrów Lalek w Toruniu w 1995 r. Przedstawienie przypomina legendy Podhala, jego folklor, piękno góralskiej gwary i muzyki ludowej, odmienność sztuki. Scenariusz był inspirowany historią Jędrzeja Wowry z Gorzenia Dolnego, artysty ludowego, analfabety, który tworzył przepiękne apokryty i rzeźby. Opowieść o człowieku, który całe życie spędził pośród świętych w swojej pracowni, uczy szczególnego postrzegania świata, szacunku dla indywidualności, życzliwości i gotowości wybaczania. Promuje postawę tolerancji wobec ludzi i prawdy najprostsze. Pięć krótkich i dowcipnych opowieści o wzajemnym przenikaniu się dobra i zła tworzy spójną dramaturgicznie całość. W unikatowej scenografii Rajmunda Strzeleckiego piękne, lipowe rzeźby są animowane przez widocznych w kadrze aktorów - lalkarzy. Dekorację tworzy wnętrze pracowni artysty świątkarza. Jej główny element kojarzy się z ołtarzem, stołem bądź straganem, w zależności od rozgrywających się lub opowiadanych wydarzeń. Widowisko w swej konwencji i stylistyce przypomina zabawę dziecka, które "ożywia" martwe lalki nie poprzez uruchamiający je mechanizm, lecz mocą swojej wyobraźni. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŚWIĄTKARZ POWSINOGA
AutorTadeusz Seweryn
2024.06.06 00:43:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.