Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WSPOMNIENIA NIEBIESKIEGO MUNDURKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 09. 29
  • Barwny, 29 min

"Wspomnienia niebieskiego mundurka" były w pierwszej połowie bieżącego stulecia tym, czym dziś dla dorastających chłopców są filmy z Arnoldem Schwarzeneggerem czy najpopularniejsze gry komputerowe. Młodzież czytała ją dla barwnych opisów szkolnego życia i świetnie skreślonych portretów głównych bohaterów. Starsi zaś ze wzruszeniem odnajdywali w niej szlachetną prostotę stylu, życiową mądrość i...samych siebie sprzed lat.
Akcja książki Wiktora Gomulickiego (1848-1919) toczy się na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XIX wieku w męskiej szkole powiatowej w Pułtusku, powstałej z dawnego sławnego kolegium jezuitów. "Wspomnienia niebieskiego mundurka" zaludniają chłopcy w wieku 10-16 lat, wywodzący się z różnych środowisk. Każdy z nich to odrębna, fascynująca, często ukazana z humorem indywidualność. Na czołowe miejsce wysuwa się Sprężycki - alter ego autora, chłopiec żywy, ciekawy i wszędobylski, a zarazem skłonny do refleksji i romantycznych uniesień. Obok pojawiają się: Dembowski - najbliższy przyjaciel Sprężyckiego, dzielący z nim literackie fascynacje; Kucharzewski - olbrzym o niedźwiedziej sile i nieco ociężałym umyśle, niezrównany mistrz pływacki i recytator; Kozłowski vel "Kozioł" - odważny i zapalczywy, nigdy nie łamiący raz danego słowa, i Wroński - klasowy mikrus, wsławiony tym, że zapewnił Kucharzewskiemu promocję do następnej klasy. Równie barwnymi, pełnokrwistymi postaciami są w książce Gomulickiego nauczyciele. Krótki spektakl Artura Hofmana przywołuje czasy Sprężyckich, Kucharzewskich i Dembowskich z maksymalną wiernością. Z pietyzmem odtwarza wygląd i obyczaje "pięcioklasówki" pod zaborem rosyjskim, na chwilę przed tym, zanim polskie szkolnictwo dostało się pod zwierzchnictwo osławionego kuratora Apuchtina. Adaptacja - zgodnie z duchem literackiego pierwowzoru - składa się z niezależnych sekwencji kompozycyjnych, połączonych osobą głównego bohatera i jego kolegów. Tematem jest codzienne, pełne zabawnych i groźnych zdarzeń, uczniowskie życie. Wypełniają je figle, "kucie", najrozmaitsze psoty i intrygi wymierzone przeciwko nauczycielom, walka z klasowymi lizusami i donosicielami. Reżyserowi udało się ukazać wartość przyjaźni, niemal braterskiej solidarności i rozterek dojrzewania, towarzyszących młodym bohaterom spektaklu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WSPOMNIENIA NIEBIESKIEGO MUNDURKA
Powieść
AutorWiktor Gomulicki
2024.06.06 00:43:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.