Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOZIOŁEK MATOŁEK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • 32 min

Telewizyjna wersja przedstawienia Teatru Dzieci Zagłębia z Będzina im. Jana Dormana, zrealizowanego według adaptacji i wedle wskazówek inscenizacyjnych patrona i założyciela tej sceny, nieżyjącego już wybitnego twórcy teatru lalkowego. Jan Dorman (1912-86) stworzył własną metodę teatralną. Nazywano go wielkim magiem, bo wszystko przetwarzał w teatr i robił go "z niczego" - z wypłowiałych kostiumów, wyproszonych rekwizytów, masek odkupionych z drugiej ręki. W Teatrze Dzieci Zagłębia, który prowadził przez 40 lat, do 1976 roku, realizował swoje nowatorskie koncepcje - mówiono, że jest to teatr zabawy dziecięcej, teatr skojarzeń albo teatr kolażu, literackiego i plastycznego. Sam Dorman przyznawał, że obok folkloru dziecięcego i ludowego bliskie mu są tradycje komedii dell'arte; w praktyce często zdawał się na improwizację i przypadek. Wystawiał repertuar nietypowy dla sceny dziecięcej (Szekspir, Wilde, Diderot, Maeterlinck, Wolter, Beckett, Brecht), ale był to z założenia teatr nie dający się zaszufladkować. Dorman często zastępował człekopodobne lalki maskami, planszami, umownym rekwizytem, nie ukrywał animujących aktorów za parawanem, pokazywał teatr, który rodzi się na scenie. Opowieść o wędrówce Koziołka Matołka do Pacanowa, zresztą dość znacznie odbiegająca od pierwowzoru literackiego w swej warstwie fabularnej i anegdotycznej, została zrealizowana z niebywałą prostotą od strony plastycznej. Wszystkie postaci wymyślone zostały tak, by stworzyć wrażenie, że ich wykonanie leży w sferze możliwości małych widzów. Wystarczy mieć kredki, karton, nożyczki, jakiś kijek, aby własnoręcznie zrobić kukiełkę czy fragment umownej scenografii. Konsekwentnie realizowana w teatrze Dormana estetyka prostoty dziś stanowi przeciwwagę dla bajecznie kolorowego, ale często tandetnego świata kreskówek, a zarazem zachęca dzieci do zabawy w teatr. Dodatkową atrakcją przedstawienia są wpadające w ucho piosenki, niektóre do znanych melodii. Oczywiście, Koziołek Matołek przeżywa najrozmaitsze przygody i ze wszystkich opresji wychodzi zwycięsko. Umyka przed niedźwiedziem-medykiem, który chce mu zaaplikować okropne lekarstwo, i przed rozbójnikami - szukającymi skarbów. Ratuje Jasia i Małgosię ze szponów Baby Jagi i sam ucieka kucharzowi, który chce z Koziołka zrobić pieczeń. Odbywa morską podróż, spotyka się z panem Twardowskim na odległej gwieździe, bawi w Chinach i w Afryce. Ze wszystkich peregrynacji wynosi jakąś życiową mądrość. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOZIOŁEK MATOŁEK
Komiks
AutorKornel Makuszyński
AutorMarian Walentynowicz (rysunki)

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 00:35:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.