Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JULIANKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • 34 min

Adaptacja powieści Elizy Orzeszkowej (1841-1920) z popularnego w dobie pozytywizmu gatunku "obrazków dziecięcych". W latach 70. ubiegłego wieku zaroiło się w literaturze od portretów Antków, Anielek, Janków Muzykantów i innych dzieci "z nizin". Była to odpowiedź pisarzy tej epoki na jeden z podstawowych postulatów zainteresowania się dolą ludzi skrzywdzonych, bezbronnych, niezdolnych do samodzielnej walki o byt, a więc wymagających opieki całego społeczeństwa. W spektaklu telewizyjnym widoczna jest troska o to, by smutna historia bezdomnej dziewczynki nie epatowała widzów łzawymi nastrojami, nie narzucała żadnej tezy literackiej czy pedagogicznej. Zgodnie z zasadą, którą u progu naszego stulecia sformułowała Ellen Key w książce "Stulecie dziecka" - największa tajemnica wychowania polega na tym, by nie wychowywać.
Mała Julianka nie pamięta swoich rodziców, nawet jest zdziwiona, gdy dzieci z podwórka mówią jej, że ich w ogóle miała. Dla swoich rówieśników jest znajdą, brudasem, popychlem, dla dorosłych - potencjalną złodziejką, darmozjadem, żebraczką. Dziewczynka zrobiła sobie legowisko ze szmat pod schodami w ubogiej kamienicy, właścicielka pralni pozwala jej się ogrzać w kącie, pani stolarzowa nie odmówi kubka mleka. Dziecko, które należy "do wszystkich", właściwie wszystkim przeszkadza i każdy może je w złości przegonić. Pewnego dnia w kamienicy wynajmuje pokój samotna młoda osoba, panna Janina. Przygarnia sierotę, pragnie nauczyć ją rzeczy pięknych i pożytecznych, myje, czesze, przewiązuje włosy wstążką i przebiera w ładne sukienki. To samo robi Julianka z lalką - dla "dobrej pani" osierocone dziecko jest po trosze zabawką, pomagającą wypełnić puste, szare dni. Dziewczynka stopniowo oswaja się ze swą opiekunką, powierza jej "tajemnice", wierzy, że ta pani już jej nie zostawi. Jednak młoda guwernantka nie jest przywiązana do życia w biedzie, stara się o stałą posadę w dobrym domu. Niestety nie będzie tam mogła zabrać ze sobą dziecka. Wyrzucając Juliankę z domu pod pretekstem, że przybłęda chciała ją okraść, daje jej wszakże na pożegnanie cenny upominek - przekonuje dziewczynkę, że jej prawdziwa mama nigdy nie przestała jej kochać, a porzuciła maleńkie dziecko tylko dlatego, że ją także porzucono, zło zawsze rodzi zło. Odtąd w marzeniach i snach bezdomnego dziecka będzie się pojawiała normalna rodzina - tatuś, który wędruje przez świat pod dziurawym parasolem szukając wiatru w polu, mamusia o rysach panny Janiny, a pomiędzy nimi ich córeczka, Julianka. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
JULIANKA
Powieść
AutorEliza Orzeszkowa
2024.03.01 00:35:53
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.