Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BIAŁA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1997. 04. 14
  • 40 min

"W zbiorze jest utwór świecący całym blaskiem sztuki pisarskiej Rudnickiego (...) Ta historia miłości każe myśleć o Stendhalu - tak wielka jest umiejętność najprecyzyjniejszego nazywania nienazywalnego; oswojenie i obcość, zapamiętanie i szamotanie się dwojga kochanków, subtelność reguł i zasadzki ich miłosnej gry - wszystko godne jest autora "Niekochanej"... "Najgorsze opowiadanie tomu (...) "Biała" to zbiór banałów, mielizn i pozorów". - Tak sprzeczne opinie uznanych krytyków wzbudziła "Biała", otwierająca tom opowiadań pt. "Krowa", wyróżniony nagrodą "Przeglądu Kulturalnego" za rok 1959. Może dlatego, że Adolf Rudnicki (1912-90), autor "Niekochanej", "Żołnierzy", "Pałeczki", uhonorowanego nagrodą państwową tomu "Żywe i martwe morze" (później dostał ją jeszcze za "Kupca łódzkiego") - był pisarzem o ustalonej randze literackiej i krytyka przykładała surową miarę do jego twórczości. Najwyższe uznanie budziły wstrząsające opowiadania o "epoce pieców" ("Szekspir", "Ucieczka z Jasnej Polany" i in.). Natomiast różnie odbierano - jak to określił Aleksander Wat - "inne śliczności, zawsze z talentem pisane, nawet z wigorem, ale zierlich und manierlich".
"Biała" to opowieść o tragicznie zakończonej miłości Jana i Pauliny, historia ich spotkań, rozstań i powrotów. Gdy Pauliny nie ma, życie Jana upływa na czekaniu, rozmyślaniu o niej, wpatrywaniu się w rysy jej twarzy powielone na dziesiątkach fotosów. Krótkie, czułe, namiętne spotkania zwykle kończą się zapowiedzią rozstania - Paulina wciąż się spieszy, czeka na nią mąż albo wyjeżdża z teatrem na występy. Rozmowy kochanków brzmią prawie tak banalnie jak kawiarniane przeboje - byłam pod twoim oknem i było ciemno, gdzie byłeś... tęskniłem, dlaczego nie dzwoniłaś... bałam się, że o mnie zapomniałeś... bałem się, że nie chcesz mnie widzieć... Prawdziwa udręka, niespełnienie, miłosna egzaltacja - skrywają się pod podszewką słów. Jan najzwyczajniej w świecie pragnie, aby razem byli szczęśliwi. Ze mną to niemożliwe, odpowiada Paulina. Nie może odejść od męża ani z nim być. Nie znajduje oparcia w Janie, bo zbyt różnią się od siebie. Jemu wystarczają "wszystkie pierwsze śniegi, jakie pamiętał", jakie widział ze swego okna na dachu pobliskiego garażu. Jej "trzeba wysokich śniegów", żeby się oczyścić, żeby być Białą. Nie mogąc wybrać żadnego ze swych partnerów, postanawia odejść od obu, odejść na zawsze. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BIAŁA
AutorAdolf Rudnicki

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

  • 1960
    Spektakl telewizyjny / Adolf Rudnicki / Adam Hanuszkiewicz
2024.06.06 00:42:59
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.