Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BABCIA NA JABŁONI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 11. 15
  • Barwny, 31 min

Telewizyjna adaptacja książki wyróżnionej w 1965 r. austriacką nagrodą państwową w dziedzinie twórczości dla młodzieży. Mira Lobe (ur. 1942), jedna z najbardziej znanych autorek piszących dla dzieci na niemieckim obszarze językowym, trzykrotnie otrzymywała nagrodę państwową za tę twórczość w ojczystym kraju, również trzykrotnie była laureatką nagrody m. Wiednia, a jej powieść "Hannes i jego Bumpan" uzyskała wyróżnienie IBBY. Dorobek pisarki obejmuje kilkadziesiąt książek, w większości dla młodszych dzieci, na język polski były tłumaczone m.in. "Babcia na jabłoni", "Taps", "Mały słonik Kuba", "Mirek i Morka". Autorkę szczególnie interesuje fenomen dziecięcej fantazji, która w wielu przypadkach rekompensuje niedostatki uczuć i samotność dziecka nawet wśród najbliższych.
Ten problem trapi również Marka. Ma on wprawdzie sympatycznych rodziców i znośne rodzeństwo, ale mama-lekarka i tata-inżynier mogą poświęcić mu niewiele czasu, zaś Jurek i Agnieszka lubią podokuczać młodszemu bratu. Sąsiadka przegania go nazywając łobuzem, kolega nie może pograć z nim w piłkę, bo wybiera się gdzieś z babcią. Marek też bardzo chciałby mieć babcię, jak inni rówieśnicy, bo babcie "pozwalają na wszystko", dają prezenty, chodzą z dziećmi do cyrku i mają dla nich czas. Oglądając wspólnie z mamą rodzinne fotografie, chłopiec wpatruje się w piękne zdjęcie swojej babci z balu karnawałowego. Nagle dostrzega tę samą postać w białych tiulach i koronkach - w gałęziach ulubionej jabłoni. Babcia w zwiewnej sukni, w przedziwnym stroiku na głowie, jaki zwykle noszą wróżki, dziergająca ze śnieżnobiałej włóczki sweterek na drutach - jednym magicznym gestem potrafi spełnić wszystkie życzenia wnuczka. Razem szaleją w wesołym miasteczku, wspólnie wypływają w morze na pokładzie wspaniałego żaglowca, by stoczyć bitwę z piratami. Przeżywane w wyobraźni przygody rozbudzają w chłopcu ciekawość świata i ludzi, również w wymiarze realnym. Gdy Marek przez wiele dni walczy z chorobą, towarzyszy mu nie tylko wyimaginowana babcia, ale też całkiem zwyczajna, nie zaczarowana babcia Wanda. Chłopiec zaprzyjaźnia się ze starszą panią z sąsiedztwa. Zaczyna rozumieć, że nie tylko ona jemu, lecz również on jej jest potrzebny, może być jej pomocnikiem i opiekunem. Konfrontacja marzeń z rzeczywistością prowadzi do optymistycznych wniosków - że możliwa jest przyjaźń między ludźmi pomimo różnic wieku i doświadczenia i że każdy może mieć swoją babunię, niekoniecznie w wyobraźni. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BABCIA NA JABŁONI
AutorMira Lobe
PrzekładMaria Kurecka
2024.06.06 00:42:59
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.