Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PÓŹNE KWIATY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1998. 09. 21
  • 58 min

Jurij Olesza (1899 - 1960) uważany jest za pisarza nie do końca spełnionego, którego talent obiecywał o wiele więcej niż w rzeczywistości dokazał. Skromny dorobek literacki ten potomek polskich ziemian "zawdzięcza" w dużej mierze komunistycznej cenzurze, lecz także kompleksowi doskonałości, któremu nie mógł sprostać. Już debiutancka powieść zatytułowana "Zawiść" (1927) wyniosła Oleszę na szczyt. Zawarta w niej analiza kondycji psychicznej inteligencji rosyjskiej postawiła młodego pisarza w jednym szeregu z twórcami tej miary co Michał Bułhakow czy Włodzimierz Majakowski. Następne lata nie potwierdziły jednak wysokich aspiracji Oleszy. Zbiór opowiadań "Pestka wiśni" i powieść "Trzech grubasów", mimo licznych zalet, nie dorównywały błyskotliwemu debiutowi. Tak jakby ich autor wypowiedział się już w pełni w swojej pierwszej książce. Niewątpliwie pisarstwo autora "Zawiści" straciło też rozpęd w wyniku bezpardonowych ataków, wedle których rozmijało się z ówczesnymi priorytetami sztuki socjalistycznej. Wszystko to spowodowało, że Olesza porzucił literaturę "wysoką" i zajął się pisarskim rzemiosłem: adaptacjami teatralnymi, scenariuszami filmowymi, działalnością recenzencką. Pełnia talentu Oleszy objawiła się ponownie dopiero po śmierci pisarza, kiedy to ukazał się jego dziennik "Co dzień choć kilka słów".
"Późne kwiaty" to adaptacja opowiadania Antoniego Czechowa pt. "Spóźnione kwiaty". Jest to historia "trudnej" i nie spełnionej miłości. Główna bohaterka spektaklu, młoda księżniczka Masza wywodzi się ze zubożałej rodziny arystokratycznej. Jej matka, chcąc poprawić tragiczną sytuację finansową ukradkiem rozgląda się za odpowiednią partią dla córki. Wśród kandydatów nie pomija nawet prymitywnych dorobkiewiczów, co budzi wstręt i oburzenie Maszy. Księżniczka kocha się zaś skrycie w doktorze Toporkowie - człowieku oschłym i mrukliwym, a przy tym także niskiego stanu. Niestety, Toporkow nie dostrzega afektu dziewczyny. Chcąc zawrzeć korzystny mariaż wysyła swatkę do kilku domów, by znaleźć żonę z odpowiednio wysokim posagiem. Swatka trafia do domu Maszy, która myśli, że jest dla lekarza "tą jedyną". Żądania finansowe Toporkowa są wszakże dla podupadłych arystokratów zbyt wygórowane. Sam zaś fakt uzależnienia ślubu od wysokości posagu boleśnie rani Maszę. W rezultacie doktor żeni się z bogatą kupcówną. Związek ten jednak nie przynosi mu szczęścia. Wtedy niespodziewanie Masza wyznaje swą miłość. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SPÓŹNIONE KWIATY
AutorAntoni Czechow
AdaptacjaJurij Olesza
PrzekładZiemowit Fedecki
2024.06.06 00:42:36
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.