Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POCZTA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1988. 10. 30
  • Barwny, 42 min

Chory chłopiec Omol ogląda świat z perspektywy okna pokoju, z którego nie może wychodzić. Swoją otwartością, miłością i przyjaznym stosunkiem do ludzi - przywołuje ich do siebie. W odosobnieniu nie jest nawet przez chwilę samotny. Rozmawiając z mieszkańcami miasteczka pozwala im odkrywać w sobie uczucia, których nie znali. Omol czeka na list od Króla - symbolu najwyższego autorytetu, może Boga? Marzy, że nowo otwarta poczta ułatwi wszystkim komunikowanie się i porozumienie, zbliży nawet tych, których dzielą rozmaite bariery. Takie też jest przesłanie spektaklu. Jest to zrealizowana w prostej stylistyce, z galerią różnorodnych postaci filozoficzna baśń w doskonałym przekładzie z języka oryginału, bengali, którym posługiwał się Rabindranath Tagore (1861- 1941) - indyjski poeta, pisarz, filozof, także kompozytor i malarz, laureat Nagrody Nobla. Wyciszona dramaturgia wymaga pewnego skupienia w odbiorze, na pewno jest to pozycja do oglądania rodzinnego. Warto wspomnieć, że 18 lipca 1942 r. "Poczta" była wystawiana w Domu Sierot Janusza Korczaka, w warszawskim getcie. Chłopiec z zadziwiającą pogodą ducha znosi swój los i zaleconą przez lekarza kurację - gorzkie lekarstwo i dobra rada, im trudniej je przełknąć, tym lepiej skutkują. Chciałby podróżować, poznawać świat, ale na razie może to robić tylko w wyobraźni. O tym, co zobaczył oczami duszy, opowiada tak porywająco, że słuchają go chętnie wszyscy mieszkańcy miasteczka. Mleczarz jest chłopcu wdzięczny, że dzięki niemu zrozumiał, jaką przyjemnością może być sprzedawanie jogurtu. Strażnik miejski, tłumacząc Omolowi, dlaczego wybija się godziny i dokąd płynie czas, sam zaczyna rozumieć sens przemijania. Pod wpływem chłopca zmienia się nawet złośliwy i pyszny Starosta. Wierząc w zapewnienia Strażnika, że Król również do małych dzieci pisze listy, tyle że krótkie, Omol wciąż czeka na pocztyliona. Zamartwia się, że królewski posłaniec go nie rozpozna. Prosi Starostę, by wskazał drogę wysłańcowi z pałacu. Dumny pan wyszydza chore dziecko, kpi z biedaków, którym zachciało się królewskich względów. Jednak widząc Omola na łożu śmierci, nawet on nie ośmiela się odebrać chłopcu nadziei. Udaje, że osobiście przyniósł oczekiwany list - i jest to może jedyny w jego życiu dobry uczynek. W ostatnich chwilach towarzyszą Omolowi jego przybrany ojciec, Fakir, który razem z nim odbywał cudowne podróże w wyobraźni, mała kwiaciarka, która obiecała zostać jego "kwietną siostrą". Dziewczynka ma na imię Szudha, co znaczy Ambrozja, z greckiego: nieśmiertelność. Odchodzący do wieczności chłopiec pozostawia po sobie to co nieśmiertelne - miłość, przyjaźń, dobro, które wniósł do świata. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
POCZTA
AutorRabindranath Tagore
PrzekładElżbieta Walter

Patrz także:
schowaj

  • 1975
    Spektakl telewizyjny / Rabindranath Tagore / Laco Adamik
2024.03.01 00:35:18
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.