Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BYŁO MIASTECZKO...

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1998
  • 22 '

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Łęczna słynęła niegdyś z targów, na które zjeżdżali się kupcy z całego świata. Pisał o nich Ignacy Krasicki w liście do króla Stanisława Poniatowskiego. Ten łęczyniański handel w dużym stopniu rozwijali Żydzi, którzy pojawili się w miasteczku w 1501 roku i z czasem stanowili nawet do 60 procent jego mieszkańców, a co za tym idzie mieli wpływ na wybór władz, co było ewenementem w skali kraju. Potem w dziejach Łęcznej nastąpiły dwa zdarzenia, które całkowicie zmieniły jej obraz i sprawiły, że dziś z kulturowego punktu widzenia jest ona spaloną ziemią. Do pierwszego wydarzenia doszło w czasie II wojny światowej. 11 listopada 1942 roku Niemcy wymordowali blisko 1400 miejscowych Żydów. Do drugiego - w latach 70., kiedy to władze zdecydowały o utworzeniu Lubelskiego Zagłębia Węglowego, którego stolicą miała się stać właśnie Łęczna, wówczas senne i zaniedbane miasteczko liczące niewiele ponad 2 tys. mieszkańców. W konsekwencji dziś istnieją dwie Łęczne: ta stara i nowe blokowisko, w którym żyje większość jej mieszkańców, związanych z podupadłym teraz zagłębiem. Film przypomina historię miasta, pokazuje jego dziwaczne pęknięcie powstałe wskutek dawnych decyzji politycznych oraz tych, którzy próbują ocalić pozostałości dawnych tradycji i odnaleźć w nich swą tożasmość. Są wśród nich dawni mieszkańcy Łęcznej - czyli "krzoki" - jak Eugeniusz Misiewicz z Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyniańskiej czy kierownik Muzeum Regionalnego Ewa Leśniewska, ale i ci, którzy przybyli tu, by pracować w "Bogdance" - czyli "ptoki" - jak rodzina górnika Krzysztofa Romaniuka lub Elżbieta Ornatowska.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:28:01
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.